U začaranom krugu bolesti i nemoći
Za njegov boljitak bore se od trenutka kad je usledila teška dijagnoza. Danas, zbog njegovog stanja Rabrenovići putuju svakodnevno po 120 kilometara do Užica da bi ga vodili u specijalnu školu kako bi iskoristio svoj potencijal, ali i negovao socijalnu komunikaciju sa okolinom.
Kontakt za pomoć
Ukoliko neko od plemenitih zemljaka može i želi da pomogne porodici Rabrenović da sina odvede na lečenje u Beč, možete stupiti u kontakt sa njima na adresu: 32252 Prilički Kiseljak (kod Ivanjice) ili putem telefona na broj: 00381 69 197 51 03 i dogovoriti se oko načina slanja i dostave pomoći.
A, kako otprilike 30 odsto osoba sa autizmom u nekim trenucima pribegne autoagresiji, čemu je i Milan sklon, sa time je najteže i izboriti se.
- Naš sin ima teži oblik autizma. Već punih 15 godina traje njegovo samopovređivanje i agresija prema svima nama. Dete nije samostalno i potrebna mu je briga 24 sata. Nosi pelene, ima problem sa kolenima, loš apetit, zbog čega je potrebna posebna ishrana, lekovi, vitamini, fizikalne terapije... Sve to mnogo košta i našu skromnu porodicu dovodi do situacije kada se borimo samo za ono najosnovnije - rekla je našim novinarima nesrećna majka Danijela (43).
U nastavku priče sa ovom hrabrom majkom saznali smo i razlog zbog kojeg nam se obratila.
- Od kako se pojavila nada za našeg Mikija, a to je lečenje matičnim ćelijama u Beču, ne prestajemo o tome da mislimo. Nažalost, mi nismo u situaciji da platimo 10.000 evra samo za jednu terapiju. Živimo od plate supruga Ivana sa još jednim sinom. Ipak, na klinici u Beču su nam rekli da za njega postoje velike šanse da dođe do poboljšanja opšteg stanja i još bolje socijalizacije. Nemajući kud, odlučili smo da se obratimo dobrim ljudima za pomoć, kako bi naš Miki uživao u svom detinjstvu. Njegov pogled govori nam koliko je tuge u njemu. Rečima to ne može da iskaže, ali mi to vidimo i osećamo, što nam i slama srce - iskreno će Danijela i dodaje:
Strašna bolest
Složeni poremećaj u razvoju mozga, koji karakteriše slaba ili nikakva socijalna interakcija i komunikacija, kao i ograničeni i ponavljajući obrasci ponašanja, tako bi se u jednoj rečenici mogla definisati strašna bolest - autizam. Nasleđe u njegovom nastanku ima veliku ulogu, jer genetički poremećaj je složen i za sad se još ne zna koji su geni za to odgovorni. Postoje i drugi uzroci autizma, koji se navode u literaturi od kojih prema nekim autorima autizam uzrokuju vakcine korišćene u dečjem uzrastu. Međutim, ova hipoteza je ostala kontroverzna, jer nema podršku u uverljivim naučnim dokazima. Kakvi god da su uzroci, posledice su strašne, a to najbolje znaju porodice i roditelji čija su deca obolela od ove bolesti, za koju pravi lek i ne postoji. Roditelji su najčešće ti koji uoče prve poremećaje u razvoju deteta i to u prvoj ili drugoj godini života.
- U suštini, Milan je nežno dete, puno ljubavi i topline. Sve je to zatočeno unutar njega, a svako ko ga vidi, nikad ne bi ni pomislio da je ozbiljno bolestan, što je paradoks. Ipak, molim, kao majka da promenimo njegov život nabolje. I naša svakodnevica je veoma teška, a dan dug kao godina. Suze, tuga, nemoć, smenjuju se kao kišni oblaci, jer ne možemo da mu pomognemo... Sada se ukazala nada i ne želimo da je propustimo, zbog čega se i nadamo da će nas ljudi dobrog srca razumeti i izaći nam u susret.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na mejl adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta na: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924.