Duh slobode i poziv na bratstvo
Na poziv ambasadorke Snežane Janković i atašea za kulturu Natalije Gunjić, Fric Frej se rado odazvao shvativši ovaj poziv kao počast koja mu je ukazana kao jedinom švajcarskom izdavaču koji objavljuje dela srpskih autora.
Skoro tri decenije niko ne objavljuje dela srpskih pisca na nemačkom jeziku u Švajcarskoj, jer je besomučna antisrpska kampanja iz devedestih godina ostavila duboke tragove u umovima, kako izdavača tako i čitalaca. Ta kampanja još traje iako više nije intenzivna.
- Drage dame i gospodo iz srpske ambasade, dragi autori, drage muzičarke i muzičari, dragi gosti, iz ideje na kojoj je zasnovan IL Verlag proizašlo je i to da budu objavljena dela srpskih autora i autorki, jer iz svake ove knjige provejava duh slobode, čežnja za bratstvom među ljudima i stav da ovo dvoje moraju biti pravom zašićeni, a ne hiljadama tona bombi uništeni. Zato naša mala izdavačka kuća želi da da jedan sasvim mali doprinos kako bi ljudi možda došli do saznanja da su sloboda i raznolikost kulturnog stvaralaštva jedino bogatstvo čovečanstva. Zato želimo da naš rad bude shvaćen upravo u ovom smislu - rekao je Fric Frej.
Ovo književno veče je imalo i muzički program, a nastupili su Petar Aleksandar na violini i duo Lelle Forelle.
Buntovnik uz Srbe
Fric Frej nije prototip uspešnog biznismena, nego čovek koji bi se mogao nazvati buntovnikom, jer jasno vidi i glasno govori o nepravilnostima u svetu u kome živimo. Znajući kroz kakav pakao prolaze Srbi u prethodne tri decenije, a takođe znajući kako funkcioniše svet propagande, odlučio je da da priliku pripadnicima prokazanog naroda da kažu javno ono što žele. Tako je, na primer, objavio dela Miodraga Lukića, što su prethodno odbile da učine 32 izdavačke kuće.