Nuklearni sporazum sa Iranom - ko kome okreće leđa?
Analitičari podsećaju da je takvih ambicija bilo i ranije, da je Evropa ekonomski sposobna za tu ulogu. Međutim, jedna važna karika nedostaje.
Kako jednim potezom uneti globalnu neizvesnost? Po svetski mir, a potencijalno i na finansijskom i naftnom tržištu. To zna Donald Tramp. I doprineo je povlačenjem parafa sa sporazuma kojim su svetske sile pre tri godine ograničile iranske nuklearne sposobnosti.
- On nije doneo spokoj, nije doneo mir i nikada ga neće doneti - rekao je Tramp.
Partneri u sporazumu, oni evropski, odluku su videli kao okretanje leđa.
- Ne budimo slabi. Evropa mora da gradi svoj suverenitet i ne sme da dozvoli da joj druge sile određuju kurs - rekao je francuski predsednik Emanuel Makron.
Nemačka kancelarka Angela Merkel smatra da Evropa mora da uzme sudbinu u svoje ruke.
Za početak, uzima je odlukom da nastave sa primenom sporazuma. Šta im je dalje činiti sugeriše nemački Špigl - slikovito naslovnom stranom, ali i oštrim tekstom kojim se predlaže otpor Americi.
Pročitajte još:
* Makron: Nisam ubedio Trampa, promene politike SAD su lude
- Na tom planu možemo da očekujemo samo rast konflikta i nije neobično da je Merkel u društvu Makrona izjavila da EU više ne može da računa čak ni na bezbednost i zaštitu od Amerike. Dakle, to je popuni gubitak međunarodnog kredibiliteta institucije predsednika SAD - kaže Boško Jakšić, spoljnopolitički komentator.
Globalno pregrupisavanje
Nataša Dragojlović iz Nacionalnog konventa o EU kaže da se može zaključiti da svet ulazi u fazu dodatne globalne neizvesnosti i u bezbednosnom i u političkom smislu.
- Možda je najtačnija ocena onoga što je Tramp učinio, izjava bivšeg direktora CIA, da je takav potez i glup i opasan - smatra Dragojlovićeva.
Da su takve okolnosti pogodne za globalno pregrupisavanje stav je čelnika Evropske komisije. Junker misli da je vreme za preuzmanje globalnog vođstva od SAD.
- Kada je dovedena u ovakvu jednu situaciju da predsednik SAD hoće od nje da pravi kućnog ljubimca, onda raste otpor unutar EU - rekao je Jakšić.
"Koliko će to ići lako, ne verujem da može, pre svega zbog vojnog faktora, jer Evropa, bez obzira na to što govori u poslednje vreme da bi volela da ima sopstvene oružane snage daleko je od toga i daleko je od vojnih potencijala koje ima Amerika."
Otuda i mišljenje da se karika koja veže Brisel i Vašington samo na kratko prekinula. Slično kao posle povlačenja iz klimatskog sporazuma. Prilika za spajanje su novi interesi.
Najveća žrtva ovoga puta je Bliski istok gde je unet novi nemir.