Nedelja 29.04.2018.
05:30
rts.rs, Vestionline

Dinosaurusi - još jedno otkriće

pixabay.com
Foto: Ilustracija

Nedavno otkriće ogromnih čeljusti tog stvorenja pomoglo je istraživačima da konačno identifikuju vrstu i reše skoro 170 godina staru misteriju.

Od sredine 19. veka ribari u južnoj Engleskoj nailazili su na fosile za koje su tadašnji naučnici smatrali da su s kraja trijasa.

Fosilizovani delovi bili su toliko masivni da se mislilo da su u pitanju kosti ogromnih sauropoda - najvećih kopnenih životinja koje su hodale planetom - vrste koja je izumrla u katastrofalnim uslovima prouzrokovanim sudarom asteroida veličine Mont Everesta sa Zemljom pre šezdeset pet miliona godina. 

Zahvaljujući modernim tehnikama paleontologije, istraživači su nedavno zaključili da su fosilizovani ostaci verovatno pripadali morskom grabljivcu.

U maju 2017. naučnici univerziteta u Bristolu i Njujorku sklopili su delove vilice, duže od tri metra. Internacionalni tim je utvrdio da su fosilizovani ostaci pripadali biću poznatom kao šastasaurid - koje je krstarilo morima krajem trijasa - geološkog perioda koji je počeo pre 250 i trajao 50 miliona godina. 

Paleontolozi tek treba da se detaljno upoznaju s vrstom, iako to nisu prvi nađeni fragmenti. Na osnovu merenja vilice, istraživači su procenili da je ihtiosaurus nađen u Engleskoj bio duži od 25 metara, što ga čini najvećim pronađenim fosilom vrste - preciznije 25 procenata većim od onog čiji su fragmenti otkriveni deset godina ranije u Britanskoj Kolumbiji, u Kanadi.

Svet je bio potpuno drugačije mesto kada je živeo taj grabljivac.

Tokom kasnog trijasa džinovski superkontinent Pangea počinje da se deli, rekao je glavni istraživač.

- Ono što je sada Ujedinjeno Kraljevstvo bilo bi okruženo toplim, tropskim morem. Na kopnu je bilo vruće i suvo, sa skoro pustinjskom klimom. Pronalazak vilice otkriva više o životinjama, stanovnicima drevnih tropskih mora. Takođe je rešena misterija vrste dinosaurusa kojem su kosti pripadale - zaključuje on.

2024 © - Vesti online