Utorak 10.04.2018.
11:54
Radio Slobodna Evropa

Galeoti: Srbija trojanski konj Rusije u EU?

A. Čukić
Vladimir Putin i Aleksandar Vučić (Foto: Arhiva)

"Vučić se pravi da je jedan od njih"

Galeoti smatra da je ključni igrač Moskve u strategiji za Balkan, Srbija i njen predsednik Vučić - iako su Kremlju bliži Dodik i Dačić - i da će pokušati da ga kao trojanskog konja podmetne EU. Zato će Rusija sada podržavati evropske integracije Srbije. Ovaj analitičar veruje i da je EU "sramno zapostavila Balkan" i da je ključni problem jaz između retorike i akcija Brisela, a da Rusija vešto koristi te slabosti.

Galeoti je objavio najnovije istraživanje pod naslovom: "Da li se Zapadni Balkan suočava sa dolaskom ruske oluje?" On objašnjava da "neće početi kao oluja, već kao povremene padavine sa laganom kišom, ali jasno je da se Rusi od ove godine više zaokreću prema Balkanu i postavljavljaju ga bliže centru svoje geopolitičke strategije nego što je to bilo u prošlosti".

- Jedan od glavnih pokazatelja za to je što je Nikolaj Patrušev, veoma bliski Putinov saveznik, zadužen za Balkan. Veoma jasno vidimo da je uloga Srbija ključna kao što smo i očekivali. Ono što je interesantno je da sada vidimo Rusiju, mnogo, mnogo više, pa gotovo entuzijastičnu za članstvo Srbije u Evropskoj uniji. Razlog za to je što pokušavaju da razviju Srbiju kao njihovog potencijalnog trojanskog konja unutar EU, politički, ali i ekonomski - kaže Galeoti.

- S njihove tačke gledišta Vučić je savim sigurno najkorisniji saveznik. Sujetan je i zna kako da govori u zapadnom stilu, da se pravi da je jedan od njih, iako je jasno da nije - dodaje on.

"Putin sa slabim kartama igra veoma, veoma dobro"

Galeoti je analizirao i odnose između Rusije i Turske, koje vidi kao "regionalne rivale".

- Mislim da je veza Rusije sa Turskom fascinantna i naglašava jednu ključnu stvar. A to je, da Rusija nema prijatelja, tu je saradnja, to su partnerstva ali vrlo specifična i vremenski ograničena. Ako gledate na ono što se dešava u Siriji, tu postoji značajna kooperacija, i u drugim oblastima imaju saradnju, ali su u nekim drugim sferama, to je očigledno, regionalni rivali.

U ovom trenutku imamo Tursku u težnji i pokušaju obnavljanja nekog neootomanskog procesa - da izgrade sebe kao regionalnu silu i zato je naročito zainteresovana za Balkan, pa pokušavaju da ostvare određeni uticaj u Albaniji, na Kosovu, BiH itd. U tom kontekstu to je i prednost i otežavajuća okolnost za Rusiju, jer Turska očigledno ne radi za benefite Moskve - kaže Galeoti.

- S druge strane, Rusija na globalnoj političkoj sceni izgleda kao glavni igrač sada, ostvaruje uspehe, ne samo u delovima sveta kao što je Bliski istok već i na Zapadu. Putinu se mora priznati da sa slabim kartama igra veoma, veoma dobro - zaključuje britanski analitičar.

2024 © - Vesti online