Naučnici protestvuju zbog upotrebe veštačke inteligencije u vojne svrhe
Istraživači koji se bave veštačkom inteligencijom iz skoro 30 zemalja pozvali su na bojkot južnokorejskog univerziteta zbog zabrinutosti da saradnje njegove nove laboratorije s vodećom kompanijom za vojnu opremu može dovesti do stvaranja "robota ubica", piše Gardijan.
U internom pismu u Guglu traži da se kompanija povuči iz Projekta Maven, pilot programa Pentagona i da se najavi politika kompanije da "nikada neće praviti tehnologiju za ratovanje".
"Verujemo da Gugl ne bi trebalo da bude u ratnim poslovima", navodi se u pismu glavnom direktoru Sundaru Pičaiju u kojem se spominje i moto kompanije "Ne budi zao".
Pročitajte još:
* Zbog ove "sitnice" Google bi mogao da vam blokira aplikacije
* Saznajte šta sve Google i Facebook znaju o vama
* Da li je bezbedniji Android ili iOS? Evo šta kažu stručnjaci
Pismo koje cirkuliše Guglom i koje je privuklo više od 3.100 potpisnika, održava kulturni sukob Silikonske doline i federalne vlade koji će se verovatno intenzivirati kako se napredna veštačka inteligencija sve više bude koristila u vojne svrhe, ocenjuje Njujork tajms.
Gardijan navodi da je više od 50 vodećih naučnika potpisalo pismo u kojem se traži bojkot Korejskog naprednog instituta za nauku i tehnologiju i njegovog partnera, proizvuđača vojne opreme Hanvha sistems.
Istraživačli su naveli da neće sarađivati s tim univerzitetom ili gostima iz KAIST zbog straha da ta institucija nastoji da "ubrza trku u naoružanju razvojem" autonomnog oružja.
Poziv na bojkot je organizovao uoči sastanka sledeće nedelje u Ujedinjenim nacijama u Ženevi o autonomnom oružju i više od 20 zemalja je tražilo potpunu zabranu robota ubica, pošto je upotreba veštačke inteligencije u vojskama širom sveta podstakla strahove od nastanka Terminatora.
Hanvha je jedan od najvećih južnokorejskih proizvođača oružja i proizvodi kasetnu municiju koja je zabranjena u 120 zemlja po međunarodnom sporazumu.
Južna Koreja, zajedno sa sa SAD, Rusijom i Kinom, nije među potpisnicima.