Petak 30.03.2018.
11:22
Vestionline

Hrvati nezadovoljni: Šta će nam preskupi avioni stari 30 godina?

wikimedia.org/Lipnopower
Hrvatski Mig 21 (Foto: Ilustracija)

U oktobru 2017. godine pominjala se "zračna dominacija" Hrvatske koja je tada otvorila ponude za nove borbene avione. Ponos i bezbednost koje je deo javnosti osetio uz autoritet reči "dominacija" i "borben" survao se proteklih dana uz "polovni". I to 30 godina stare, kako prenose tamošnji mediji.

Neugodna činjenica, piše "Indeks", jedan od kritičara odluke vlasti, jeste da je iste avione Izrael dobio pre tačno 30 godina, skoro pa na poklon od Sjedinjenih Američkih Država. Hrvati danas za 12 plaćaju 500 miliona dolara ili tri milijarde kuna, dok su čak 75 aviona F-16 Izaraelci tada kupili za 213 miliona dolara - po ceni motora. Dakle, Hrvaska plaća dvostruko. Izraelci su koristili 30 godina robu, a onda su čak i zaradili prodavši za višestruko više novca.

- Za manje od tri milijarde kuna kupićemo borbenu eskadrilu, 12 aviona štitiće hrvatsko nebo. I ne bilo kakvih aviona nego F-16 proizvedenih u više od 4.000 komada. Doduše, prvi je s trake izašao još 1978. godine, ali Borbeni soko je ipak jedan od najkorišćenijih i najubojitijih aviona od Drugog svetskog rata - analizira "Indeks".

Poblem je i u tome što će se u njihovoj "potrošačkoj korpi" naći modifikovana verzija koja ne nalikuje na izvorni strah i trepet F-16.

- Barak, iliti Munja, iza kokpita ima grbu koju nema ni jedan drugi F-16. Na šezdesetak primeraka su je Izraelci nadogradili, otežali avion, promenili mu podvozje, dodali adaptere za vlastito naoružanje. I žestoko ih koristili u borbenim delovanjima. Naime, nije isto koristiti avion u miru i u ratu. U borbenim delovanjima avion se daleko više opterećuje, i njegov vek trajanja se skraćuje skoro za pola. A izraelski avioni su, blago rečeno, u čestom borbenom delovanju - objašnjava novinar portala.

Nove avione, kako je rekla i predsednica Kolinda Grabar Kitarović nisu kupili jer su skupi i nemaju novca.

- Niko od iskusnih pilota i ne veruje da je skuplje održavati novi avion od onog starog tri decenije. Na starom su češći kvarovi i veći troškovi popravke - ističe on.

2024 © - Vesti online