Vulin češlja mobilne telefone
Prema naređenju Vulina, broj 22-42, od pripadnika vojske se traži da daju izjavu da su saglasni da "pretpostavljeni starešina ili drugi organi Ministarstva odbrane i Vojske Srbije mogu u svako doba obaviti pregled službenih mehaničkih, elektronskih (posebno mobilnih uređaja) i magnetno-optičkih sredstava i delova sredstava koji su mi dati na korišćenje, a kojima bi se mogao neovlašćeno snimiti, odneti ili preneti tajni podatak ili dokument", navodi Vojni sindikat.
Naređenje je dato "pod izgovorom zaštite tajnih vojnih podataka" što, navodi sindikat, nikako nije osnov za takvu naredbu jer se tajni vojni podaci već štite zakonima i Krivičnim zakonikom koji jasno propisuje slučajeve koji se sankcionišu ukoliko neko te podatke ugrozi ili učini dostupnim trećim licima.
Vojni sindikat Srbije zatražio je mišljenje poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti o tome kako da adekvatno zaštiti prava i interese pripadnika vojske. Kako nezvanično saznaju "Vesti", većina pripadnika vojske u velikom broju kasarni odbila je da potpiše ovu izjavu jer smatraju da se time zadire u njihova prava, zagarantovana Ustavom.
Ministarstvo: Zlonamerne tvrdnje
Ministarstvo odbrane oglasilo se povodom saopštenja Vojnog sindikata Srbije i ocenio ih zlonamernim.
- Naglašavamo da je naređenje ministra odbrane o merama zaštite tajnih i službenih podataka i dokumenata zasnovano na Zakonu o tajnosti podataka i Zakonu o Vojsci Srbije i da se njime bliže uređuje način korišćenja telekomunikacionih uređaja u prostorijama u kojima se obrađuju i čuvaju tajni vojni podaci. Primena mera zaštite tajnih podataka i dokumenata uobičajena je u svim armijama sveta - navode u Ministarstvu odbrane.