Subota 17.03.2018.
00:44
D. Dekić - Vesti

Vlast ubija i Skupštinu

Tanjug
Na narod niko ne misli: Imitacija demokratije

Ponavljanjem tog recepta situacija u parlamentu deluje kao parafraza romana Slobodana Selenića "Ubistvo opozicije s predumišljanjem". Ali i samoubistvo, jer bar za sada nemaju odgovor na izum SNS-a koji odbacuje optužbe protivnika. Iz blokiranih opozicionih redova stižu nekakvi odgovori, za sada su samo na nivou predloga.

Bolja organizacija opozicije u parlamentu i van njega je jedan od izlaza iz ovakve situacije, kaže Balša Božović, poslanik Demokratske stranke, koji smatra da će u suprotnom institucije nastaviti da se urušavaju.

- Moramo da razgovaramo, da se ujedinjujemo, formiramo jak opozicioni front i pokažemo da ima volje i odlučnosti, da se prevazilaze sujete i lični animoziteti... Tako bi se rešila i ova situacija, i sve ostalo - kaže on za "Vesti", dodajući da ne vidi bojkot kao način rešenja situacije.
Sve opcije za prevazilaženje "parlamentarne krize" su, prema rečima Sande Rašković Ivić iz Pokret za spas Srbije, u opticaju.

M. Todorović

Odlazak ili gluma

Jovo Bakić kaže da je opozicija u čudu, jer ovim što radi, vlast primenjuje opstrukciju parlamenta, što je inače uvek sredstvo opozicije.

- Opozicija može da napusti parlament i ogoli do kraja oligarhijski režim, ili da nastavi da glumi da je sve u redu, a ništa nije u redu. Ovakva skupština može komotno da ne postoji, a bojim se da bi i kompletan sistem uskoro mogao da se uruši - zaključio je Bakić.

- Čak i razmišljanje o bojkotu, ali nisam sigurna da je to i najbolje rešenje, jer kroz diskusije oko povrede skupštinskog Poslovnika, tokom vremena za raspravu i konferencije za novinare možemo da se izjasnimo. Ako se odlučimo na bojkot, da vidimo šta postižemo, uz strategiju šta će nas vratiti u parlament, a takve strategije sada nema - kaže ona za "Vesti".

Poslanica Nove stranke Marinika Tepić ističe da je još posle izbora 2016. ukazivala da je jedan od strateških ciljeva Aleksandra Vučića da obesmisli rad skupštine.

- Shvatila sam da je cilj prikazati poslanike kao šarlatane i trošadžije vremena i novca i pokazati da su jedino vredni oni u vrhu države - kaže Tepić za "Vesti" i ističe da sada nije reč o nesnalaženju opozicije, već da se nije moglo pretpostaviti da "neko sa toliko vlasti u Srbiji, sprovodi fašizaciju i u parlamentu", a sa željom da ugasi svako drugačije mišljenje.

Solidarnost izostaje

- Opozicija je tu da ukazuje na sve što vlast ne radi dobro, ali nam se silnim amandamnima to onemogućava. Ako treba da uzvratimo, nema nas dovoljno da im uzvraćamo amandmanima, ali ni bojkot skupštinskog rada nije dobra opcija. Mislim da treba da se svi dogovorimo, ali u našim pokušajima da opozicija solidarno nastupi, uvek se neko iz nekih razloga povlačio - kaže Marinika Tepić.

Naprednjak Vladimir Orlić uzvraća da opozicija može da govori kada i kako hoće, a socijalista Đorđe Milićević da svako ima pravo na amandmane, pa se poslanicima vlasti ne može osporiti što žele ozbiljno da rade i podnose tzv. tehničke amandmane, u kojima se ispravljaju na primer zarez ili slične greške. Skupština je mesto gde se donose zakoni i opozicija kontroliše vlast, podseća profesor beogradskog Filozofskog fakulteta Jovo Bakić i primećuje da sada vlast donosi amandmane koje ni sama ne prihvata.

- Ovakav kakav je, parlament nikom ne treba. Najmanje je potreban Aleksandru Vučiću, ili je baš njemu najviše, da bi njim manipulisao. To je perverzija Skupštine, a poslednja dešavanja šlag na naopako umešanoj torti. U najkraćem, ovo je ubistvo Skupštine - kaže ovaj sociolog.

2024 © - Vesti online