Četvrtak 15.03.2018.
21:02
Vestionline, Sputniknews.com

Arheolozi iskopali misteriozni antički grad

pixabay.com
Otkopan samo jedan procenat drevnog grada, lociranog na jugozapadnoj obali Eritreje duž Crvenog mora (Foto: Arhiva)

Arheolozi polako kroz slojeve blata, peska i žbunja otkopavaju gradske zidine grada koji se pruža na površini od oko 40 hektara, u potpunosti izgrađenog od kamena u skoro savršenom stanju.

Dosad je otkopan samo jedan procenat drevnog grada, lociranog na jugozapadnoj obali Eritreje duž Crvenog mora. Reč je zajedničkom italijansko-eritrejskom projektu nazvanom "Afrička Pompeja“, koji su pre desetak godina pokrenuli italijanski antropolozi i arheolozi Alfredo i Anđelo Kastiljoni.

- Kao što Pompeja leži ispod nekoliko metara naslaga vulkanskog pepela, tako je i Adulis zatrpan sa nekoliko metara naslaga blata, još od katastrofalnog cunamija koji je ga je uništio u 7. veku nove ere - rekla je za italijansku redakciju Sputnjika arheolog dr Serena Masa, direktorka misije.

Ona je dodala da je italijansko-eritrejski tim, u saradnji sa najznačajnijim italijanskim univerzitetima, već iskopao antičke spomenike, ali da je to samo delić onoga što ovaj grad može da ponudi.

Tanjug/AP

Zapanjujuće otkriće. Tim italijanskih arheologa otkopao antički lučki grad kraljevstva Aksum - Adulis, praktično u perfektnom stanju.

- Tek treba da otkrijemo privatne kuće i nekropole od kojih očekujemo više informacija, jer sadrže stvari koje su obično netaknute, pored skeleta, što će nam omogućiti da izučavamo gradsku populaciju - rekla je dr Masa.

2024 © - Vesti online