Tesla i Andrić zadužili Srbe
Publika koja je došla da čuje i vidi poznatog pisca, bila je veoma zainteresovana i da čuje šta autor ima da kaže i o svojoj prethodnoj knjizi "Tesla, portret među maskama" koja je pre nekoliko godina u Srbiji ovenčana i Ninovom nagradom. Sa njim u društvu bio je i njegov srpski izdavač, Nenad Šaponja, osnivač izdavačke kuće Agora.
- I sam živeći već više od dve decenije u dijaspori, sklon sam da tražim sve ono što povezuje naš narod ma gde se nalazio. Tako me i ovaj evangelistički hram u Frankfurtu u kome se nalazimo i koji se preuređuje u pravoslavnu bogomolju, podseća na srpsku crkvu u Bostonu, koju su naši zemljaci tamo takođe nedavno kupili od evangelista - kazao je Pištalo.
Tema i neoliberalizam
Jedna od tema u knjizi "Sunce ovog dana" je i neoliberalizam čiji je Andrić bio veliki protivnik. Pitanje Pištalu je i bilo, "kakvu istoriju predaje svojim studentima u zemlji koja je praktično lider neoliberalizma".
- Morate priznati da je neobično da jedan Srbin predaje Amerikancima njihovu istoriju, mislim da ovde teško možete naći, recimo, Francuza koji taj predmet predaje Nemcima! - odgovorio je Pištalo.
- Tesla i Andrić su dva velika imena koji su svaki na svoj način zadužila naš narod i ja sam svojim delima na neki način hteo na to da podsetim, u isto vreme rušeći i neke tabue i uvrežene predrasude prema njima dvojici - kazao je Pištalo. Sigurno je tome pomogla i činjenica da je ovaj rođeni Sarajlija ujedno i profesor američke istorije na jednom univerzitetu u blizini Bostona.
- Sećam se onih turbulentnih godina sa početka 90-ih u prošlom veku. Dva junaka mojih knjiga, Tesla i Andrić bili su tada na obezvređenm novčanicama sada nestale države i čini se kao da su svakom inflatornom nulom, koja je dodavana na te banknote, njihov lik, delo i zasluge nekako bledeli u percepciji i sećanju našeg naroda. I to je jedan od razloga što su ove knjige danas pred vama - rekao je on.