Četvrtak 22.02.2018.
12:30
Vesti

Nova nada za pacijente koji su preživeli moždani udar: Matične ćelije za brži oporavak

pixabay.com
U Australiji moždani udar pogodi jedog Ozija u proseku svakih devet minuta

Reč je o prvom u svetu naučnom istraživanju, tokom kojeg je pronađena terapija koja može da ublaži oštećenja na mozgu i omogući oporavak.

U Australiji moždani udar pogodi jednog Ozija u proseku svakih devet minuta, a novi medicinski tretman od izuzetne je važnosti. Moždani udari su inače najveći uzročnici smrti u Australiji i uzročnici invaliditeta kod odraslih osoba.

Ova nova terapija primenjuje se tako što se intravenski u mozak ubrizgavaju miloni ćelija dobijenih iz placente, koja se najčešće baca posle rođenja deteta.

U istraživanju koje su sproveli istraživači sa La Trob univerziteta, utvrđeno je da terapija na miševima ublažava moždane povrede, olakšavajući kratkoročne i dugoročne posledice.

Istraživanje je trajalo punih sedam godina, objavljeno je u medicinskom časopisu "Šlog" i ponudilo je dokaze da je terapija bila neuroproaktivna.

Uskoro bi ova terapija trebalo da počne da se primenjuje u Viktoriji na pacijentima obolelim od akutnog oblika šloga.

- Samo 10 odsto pacijenata primi lekove za razbijanje krvnih ugrušaka jer moraju da se prime u roku od 4,5 sata pošto dođe do šloga, a potrebno je da se pacijentu obavi i CT skener kako bi se utvrdilo da je oštećenje izazvano krvnim ugruškom, a ne krvarenjem - kaže profesor Kris Sobej, jedan od istraživača.

On navodi kako kod šloga, kao inicijalna povreda mozga dovodi do dodatnih efekata kao što je zapaljenje.

- Idealno, želite da povredu zaustavite od širenja što je pre moguće. Želeli smo da vidimo da li bismo ranom terapijom matičnih ćelija mogli da zaustavimo razvoj bolesti. I rezultati su bili zaista ohrabrujući.

U istraživanju je učestvovalo više naučnih timova sa La Troba, Monaš Helta i Monaš univerziteta, a utvrđeno je da ukoliko se primi jedna terapija, tri dana nakon moždanog udara, procenat preživljavanja i dugoročan funkcionalni oporavak se poboljšava.

- Verujemo da matične ćelije pomažu i u obnavljanju i regeneraciji nerava - ističe Sobej.

2024 © - Vesti online