Petak 16.02.2018.
19:22
B. Božin - Vesti

Učenici čuvaju drugare iz Srbije

B. Božin
Direktor škole Gerard Dik i nastavnici koji se protive deportaciji

Petoro dece ide u osnovnu školu i vrtić u Fiselhevedeu, najstariji sin uči zanat u Rotenburgu, a troje srednje dece između 11 i 16 godina idu u srednju školu.

- Otac radi poljoprivredne poslove, a deca su odlično integrisana u razredna udruženja. Zato je neodgovorno da ovoj porodici iz Srbije sada preti proterivanje - izjavili su za lokalni list Sonja Bartels i Martin Pape, nastavnici u Oberšule, koji u specijalnim odeljenjima predaju nemački ukupno 26 učenika migrantskog porekla.

Porodica H. je, naime, dobila presudu Upravnog suda Štade, u kojoj su sudije uverenja da je Srbija sigurna zemlja porekla i samim tim ne postoji pravo na azil.

- Presuda još nije pravosnažna i zato smo zajedno s advokatom pokušali da makar pomerimo deportaciju pozivajući se na specifičnost slučaja - rekli su nastavnici.

B. Božin

Kao primer, oni su naveli 11-godišnjeg sina koji je došao pre tri godine u prvom talasu izbeglica u Fiselhevede i koji je u svemu primeran učenik.

- Od početka nastave 1. avgusta 2016. godine nije propustio nijedan čas. Brzo je savladao jezik i od tada je veoma angažovan. To je od velike važnosti jer je dečak bio skoro nepismen i nije znao ni da čita ni piše - navela je nastavnica Bartels u dopisu kojim se obrazlaže zašto porodica H. treba da ostane.

Za direktora škole Gerarda Dika ovo je politički problem!

- Kao prvo, azilantski postupak ne može da traje tri godine, a kao drugo, troši se mnogo novca kako bi azilanti naučili nemački jezik, da bi na kraju ti ljudi bili deportovani iako nam je u Nemačkoj hitno potrebna radna snaga - kaže direktor Dik.

To je, kako je rekao, i za njegove kolege frustrirajuće kada se nekoliko godina, puni nade, uče jeziku i životu u Nemačkoj, a onda saznaju da im sledi proterivanje.

Predlog vlastima u Berlinu

Direktor škole Gerard Dik je predložio nadležnima u Berlinu da azilanti, koji se već nalaze u Nemačkoj i oni koji će eventualno doći, dobiju odluku o azilu po ubrzanom postupku.
- Mnogo poreskog novca i mnogo truda je investirano, a da društvo još nije doživelo dugoročni uspeh od integracije, pri čemu bi se mladi obučavali za stručna zanimanja - naglašavaju nastavnici koji su najavili i protestne akcije protiv deportacije srpske porodice.



 

2024 © - Vesti online