Ponedeljak 12.02.2018.
18:51
Vestionline, Tanjug

Vučić u Zagrebu - evo kako su to videli svetski mediji

Tanjug
Kolinda Grabar Kitarović i Aleksandar Vučić u Zagrebu

Britanska agencija prenosi da je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa srpskim kolegom Aleksandrom Vučićem, rekla da su odnosi Srbije i Hrvatske "opterećeni prošlošću", ali da ovog puta o tome nisu razgovarali.

- Naš je zadatak da razgovaramo i tražimo rešenja za pitanja koja nas dele - kazala je Grabar-Kitarović.

- Pokušaćemo da u narednih 100 dana promenimo atmosferu i svi srpski zvaničnici će morati da učine sve za bolje uzajamne odnose. To će biti signal dobre volje sa naše strane - prenosi Rojters reči predsednika Vučića sa konferencije za novinare u Zagrebu.

Agencija prenosi i da je oko 1.000 ljudi protestovalo zbog posete predsednika Srbije Zagrebu.

Vučić i Grabar-Kitarović su se dogovorili da poboljšaju saradnju u rešavanju pitanja nekoliko hiljada nestalih Hrvata i Srba tokom sukoba 1991-95. godine.

Oni su poručili i da će u naredne dve godine pokušati da reše pitanje granica, a ukoliko u tom ne uspeju, obratiće se međunarodnoj arbitraži.

Srbija i Hrvatska, dve najveće republike bivše Jugoslavije koja se raspala 1991. godine, nastojale su da, kako navodi Rojters, poboljšaju odnose posle sukoba, ali da problemi i dalje postoje.

Da bi se priključila Evropskoj uniji, Srbija mora da razreši pitanja sa susedima, uključujući i Hrvatsku, dodaje britanska agencija.

Smirivanje tenzija

I američka agencija AP izvestila je danas o poseti predsednika Srbije Zagrebu ističući da su Aleksandar Vučić i hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović obećali da će raditi na smirivanju tenzija između dve zemlje.

Odnosi Srbije i Hrvatske smatraju se ključnim za mir i stabilnost Balkana, ističe AP.

Američka agencija konstatuje da se dvodnevna poseta predsednika Vučića Hrvatskoj smatra pokušajem unapređenja ekonomskih odnosa i rešavanja nekih od bolnih pitanja, koja su opterećivala odnose dva suseda od sukoba "tokom krvavog raspada bivše Jugoslavije".

Agencija prenosi delove sa konferencije za novinare šefova država Hrvatske i Srbije navodeći izjavu hrvatske predsednice da su, "nažalost, odnosi dve zemlje opterećeni prošlošću".

- Nažalost, ta prošlost još uvek nas sprečava da možemo da opišemo odnose između dve zemlje kao prijateljske - rekla je Kitarović i dodala da Hrvatska i Srbija imaju "zajedničku odgovornost za budućnost jugoistočne Evrope".

Vučić je, prenosi AP, rekao da je došao da "razgovara o svim otvorenim pitanjima kojih je mnogo".

- U sledećih sto dana pokušaćemo da promenimo atmosferu - rekao je on.

AP prenosi da su oba predsednika priznala da se još uvek ne slažu oko mnogih otvorenih pitanja, uključujući pitanje granice, a da je Vučić rekao da će dve zemlje pokušati da taj problem reše u naredne dve godine ili će ga uputiti na međunarodnu arbitražu.

Neuspeh da reši granično pitanje mogao bi da predstavlja najveću prepreku za članstvo Srbije u EU, jer bi Hrvatska, koja je već članica, mogla da ga blokira, ocenjuje američka agencija podsećajući da je EU poručila kandidatima da pre prijema moraju da reše svoje granične sporove.

Agencija prenosi i da je više od 1.000 hrvatskih ratnih veterana i nacionalista organizovalo proteste protiv Vučića, koji su nosili hrvatske zastave i transparente osuđujući Vučićev ultranacionalistički stav tokom sukoba 1991.-1995. godine i zahtevajući izvinjenje i ratnu odštetu od Srbije.

AP prenosi i da su u Zagrebu na snazi jake mere bezbednost tokom posete predsednika Srbije, uključujući snajperiste na krovovima kuća pored kojih je prošla Vučićeva kolona.

2024 © - Vesti online