Ponedeljak 05.02.2018.
10:22
blic.rs, Vestionline

Ovi vesrki objekti su simboli Beograda

pixabay.com
Pogled na Sabornu crkvu u centru Beograda

Pored mnogih verskih institucija prolazimo svaki dan, ni ne sluteći da za nekoga one predstavljaju sveto mesto. Evo koje verske simbole danas ima prestonica.

Bajrakli džamija

Jedina džamija prepoznatljivog orijentalnog izgleda u glavnom gradu nalazi se u Gospodar Jevremovoj ulici na Dorćolu. Sagrađena je u razdoblju između 1660. i 1688. godine kao zadužbina sultana Sulejmana Drugog, a reč "Bajrakli" u svom nazivu nosi od osamdesetih godina 18. veka, kada je na zidu iscrtan bajrak kao znak za početak molitve. 

Rimokatolička crkva krivog tornja

Mnogi sugrađani ni ne slute da za posetu krivom tornju nije potrebno ići u Pizu, jer jedan takav imaju u komšiluku - na Vračaru. Crkva Svetog Ante Padovanskog je katedrala smeštena u Bregalničkoj ulici na Crvenom krstu, a na svoj nesvakidašnji izgled privlači pažnju krivim tornjem visokim 52 metara. 

Ruska crkva

Ruska crkva posvećena Svetoj Trojici nalazi se na Tašmajdanu, iza Crkve Svetog Marka, a za njenu izgradnju zaslužan je Valerij Staševski. Podignuta je 1917. godine nakon Oktobarske revolucije, ali je tokom bombardovanja 1999. pretrpela veliku štetu. Njena obnova završena je 2007. godine. Zanimljivo je da se u njoj nalazi deo šala koji je Aleksej Romanov, sin cara Nikolaja, dobio na poklon kao simbol sestrinske ljubavi.

Sinagoga

Sinagoga u Ulici maršala Birjuzova se zove Sukat Šalom, što u prevodu znači Koliba mira. To je jedina ovakva bogomolja u Srbiji. Kamen temeljac za izgradnju sinagoge je položio kralj Aleksandar Karađorđević.

Evangelistička crkva u Zemunu

Na tromeđi ulica Tošin bunar, Ivićeve i Prilaza nalazi je Evangelistička zemunska crkva. Krajem dvadesetih godina 20. veka za potrebe Nemaca koji su tada činili četvrtinu stanovništva Zemuna. 

Saborna crkva

Saborna crkva je podignuta na temeljima stare crkve, hrama Svetih Arhistratiga, koja se spominje u vreme austrijske vladavine Beogradom. Nalazi se u centru grada, u Ulici kneza Sime Markovića i predstavlja jedno od glavnih simbola grada i usputnu stanicu svakog turiste. U njenoj porti sahranjuju se velikani srpske kulture i istorije.

Budistički hram u Malom Mokrom Lugu

Premda više ne postoji, jedan od simbola grada bio je i čuveni budistički hram, koji je nestao posle Drugog svetskog rata. Bežeći iz Rusije nakon Oktobarske revolucije, oko 500 Kalmika je u Beograd stizalo u periodu od 1920. do 1923. godine, da bi 1929. izgradili budistički hram, prvu takvu bogomolju u Srbiji, a drugu u Evropi. 

2024 © - Vesti online