Subota 03.02.2018.
15:21
www.dw.com

"Sveže sećanje na Jugoslaviju, Grčka sledeća žrtva"

EPA-EFE Nikos Arivanitidis
 

Dojče vele (DW) prenosi da je jedan od najavljenih govornika na protestu, kompozitor Mikis Teodorakis (92), kojeg naziva ikonom grčke levice. Poručio je da je "sveže sećanje na Jugoslaviju", a da će Grčka biti "sledeća žrtva".

DW navodi da je Teodorakis u poslednje vreme na meti kritika zbog izjava koje su ocenjene kao antisemitske, a komentatori u Grčkoj se čude i njegovom učešću na "patriotskom" skupu. 

"Sveže je sećanje na Jugoslaviju, naša zemlja će biti sledeća žrtva", rekao je Teodorakis o pitanju Makedonije. 

DW navodi se da su ove demonstracije protiv kompromisa oko imena Makedonije, nastavak protesta na tu temu, kao i da su zbog imena severnog suseda već padale vlade, a i sada je protest ventil za nagomilano nezadovoljstvo. 

Podseća se da je na najvećim demonstracijama u poratnoj istoriji Grčke više od milion ljudi je u februaru 1992. izašlo na ulice Soluna da protestuje protiv kompromisa u sporu oko imena sa tada mladom samostalnom Makedonijom.

To je izazvalo krizu vlade u Atini i konzervativni premijer Konstantin Micotakis otpustio je tvrdolinijaša Antonisa Samarasa sa mesta šefa diplomatije, ali je i sam morao da podnese ostavku. 

Navodi se da je sledeći premijer Andreas Papandreu bio još tvrđi i čak je Makedoniji uveo trgovinski embargo. Decenijama je kao zvanična politika ostajao zahtev Grčke da "Republika Makedonija" ne može da se zove tako jer naziv tobože signalizira pretenziju na grčku geografsku oblast. 

DW navodi da danas, u vreme vlade Aleksisa Ciprasa, kao da je prihvaćeno da Makedonija ima pravo na naziv u kojem se ta reč pominje. Nakon iscrpnih pregovora pod pokroviteljstvom UN saznalo se da Vlada u Atini prihvata moguće kompromisno ime "Gornja Makedonija". 

Navodi se da mogućnost kompromisa ponovo izvodi nezadovoljnike na ulice i da sutrašnje demonstracije dolaze nakon masovnog protesta u Solunu krajem januara. Kao organizator se ukazuje Inicijativa "makedonskih udruženja", koja baštine tradiciju grčke Makedonije. 

Politikolog Levteris Kusulis kaže da se "neki u ovoj zemlji (Grčkoj) osećaju povezani sa istorijom na čudnovato zaostao način". 

"Ostaju zarobljeni u prošlosti i ne razumeju da se svet dalje razvija", ocenjuje Kusulis. 
 

2024 © - Vesti online