Subota 03.02.2018.
00:22
Đ. Barović - Vesti

Šta Srbi iz Hrvatske očekuju od posete Vučića: Bar da nam sela dobiju struju

EPA/Antonio Bat
Da ne bude samo slikanje: Kolinda Grabar Kitarović i Aleksandar Vučić

Predsednik Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula ne zna da li će biti u grupi onih Srba s kojima će se Vučić susresti tokom posete Hrvatskoj, ali pozdravlja napore da se izađe iz "začaranog kruga političkih incidenata".

- Ljudi su umorni od svađa i prepucavanja. Oni žele da se prestane s tenzijama i napokon započnu razgovori jer su svesni da je jedino kroz dijalog moguće rešavanje ključnih pitanja po njihov opstanak - ocenjuje Džakula.

Prema njegovim rečima, dva predsednika bi morala da otvore sva pitanja koja se bave statusnim pravima Srba u Hrvatskoj.

- Ušli smo u Evropsku uniju, a da nijedan naš problem nije rešen, od imovinskih do svih drugih. Već 16 godina se govori o potrebi elektrifikacije srpskih sela, kao da to davno nije trebalo da bude završeno. Slično je i s problemom da tri četvrtine srpske dece nije uključeno ni u jedan program dopunske nastave na srpskom. Kad se tome doda činjenica da nismo odmakli dalje od početka kada je reč o stambenom zbrinjavanju i problemu zapošljavanja, jasno je da se problemi srpske zajednice u Hrvatskoj samo gomilaju, a ništa se ne rešava - ističe Džakula.

Predsednik Saveza Srba u regionu Miodrag Linta nije optimista da bi susret dva predsednika mogao da dovede do nekih epohalnih rezultata, ali da se problemi moraju rešavati isključivo dijalogom.

- Potrebno je da EU podstakne zvaničan Zagreb na otvaranje stalnog dijaloga, pošto se zvaničan Beograd od početka za to zalaže. Kroz taj stalni dijalog je moguće zaista rešiti brojna otvorena pitanja, pre svega koja muče stotine hiljada proteranih Srba i drugih oštećenih građana - kaže Linta i precizira da su to pitanja položaja Srba u Hrvatskoj, pitanje nestalih lica, pitanje granice i pitanje stanarskih prava.

Kosorova traži izvinjenje

Komentarišući posetu Vućiča, Jadranka Kosor, nekadašnja predsednica hrvatske Vlade, poručila mu je preko Tvitera da se najpre izvini zbog "orgijanja 1995. u Glini".
"Pre dolaska u Hrvatsku očekujem od Vučića izvinjenje zbog orgijanja '95. u Glini. Hrvatska je bila međunarodno priznata država, Glina je bila okupirana, a on je došao dodatno huškati Srbe. Danas je predsednik, želi u EU i mora imati hrabrost za izvinjenje."
Hrvatski mediji već nekoliko godina sporadično objavljuju video snimak iz Gline, iz marta 1995. godine kada je Vučić, tada generalni sekretar SRS-a, održao vatren, predizborni govor u kome je obećao da u slučaju njihove pobede na izborima Srpska Krajina i Glina nikada neće biti deo Hrvatske.

- Posebno važno za stotine hiljada oštećenih građana i proteranih Srba jeste pitanje Bečkog sporazuma o sukcesiji, posebno Aneksa G tog sporazuma u kome se jasno kaže da će svim građanima biti vraćena prava koja su imali na dan 31. 12. 1990, a da će svi ugovori za vreme rata pod pritiscima i pretnjama koji su sklopljeni biti poništeni. Hrvatska do sada nije htela da razgovara o pitanjima otetih stanarskih prava, pitanju zaostalih neisplaćenih penzija, pitanju povratka oduzetog poljoprivrednog zemljišta, pitanju naknade štete za uništene kuće, pitanju radnog staža i brojnim drugim pitanjima koja ljude muče - ističe Linta.
 

2024 © - Vesti online