Subota 20.01.2018.
08:11
B. Božin - Vesti

Švajcarcima smrde srpske pečenice?!

pixabay.com
Ne sviđa se svima: Srbi tradicionalno peku prasiće za praznike

Razlog su prasići na ražnju koji se redovno obrću ispred brvnare u obližnjoj bašti, posebno vikendom.

Potom se jednom od portala javio Srbin (nije imenovan) koji se osetio prozvanim i odgovorio na prozivke stanara.

- Ovde ne smrdi. Prilikom pečenja jedva da ima dima - rekao je vlasnik brvnare i negirao da to radi svakog vikenda.

Dodao je da jedino između Božića i Uskrsa mesečno griluje najviše dva-tri puta i rekao da mu se do sada nijedan sused nije požalio.

Štaviše, on se dobro slaže s komšijama koje mu često navrate na pivo.

Na drugoj strani stoje optužbe da obrće deset prasića samo u jednoj turi.

- Dva puta godišnje pečem šest prasića, uglavnom za Božić. Inače su maksimalno tri praseta, a nekad je na meniju i jagnjetina.

Kako Švajcarcima nikako nije jasno ko konzumira toliku prasetinu, Srbin je objasnio da pečenje sprema za porodicu i prijatelje, kad je nekome rođendan ili neka druga proslava.

- U Srbiji je prasetina za Božić, pravoslavnu Novu godinui na slavama tradicionalno na trpezi.

Takođe se rado jede i jagnjetina - protumačio je ovaj Srbin i naveo da ima još njemu sličnih sa Balkana koji takođe peku prasiće u svojim baštama, pa se od toga ne pravi problem.

Jedna od nezadovoljnih stanarki je kritikovala loše higijenske uslove u kojima se roštilja, posebno što je u vrtu i golubarnik, te izrazila sumnju da se u bašti ilegalno peče meso za restorane.

Vlasnik se branio time da su golubarnik i ražanj u potpunosti odvojeni i da je sve čisto. Meso je u transportu ohlađeno i spakovano u plastiku, tako da "nema ni kapi krvi".

Takođe, meso ne liferuje restoranima, nego griluje za privatne potrebe, branio se Srbin.

Završen slučaj

Kantonske vlasti Bazel-Landšafta su ispitale situaciju na terenu i konstatovale da se ne radi o ilegalnoj pečenjari, nego da se griluje za porodične svrhe, pa je time slučaj i pravno okončan.
Policija i vatrogasci Pratelna su u januaru 2016. godine, kada je stigla prethodna dojava stanara da se roštilja, otišli u baštu ali nisu videli ništa protivno merama o zaštiti protiv požara. Takođe, inspektori za kontrolu hrane nisu videli nikakav problem u tome da se u vrtu dotičnog Srbina peku prasići i jaganjci. Tako je švajcarskim komšijama preostalo jedino da se naviknu na miris srpskog roštilja.

2024 © - Vesti online