Nedelja 18.07.2010.
09:43
Tanjug

Odnosi sa Srbijom su dobri, ali može i bolje

Ambasador Cunozaki je podsetio na prošlogodišnje posete Tokiju srpskog potpredsednika vlade za evropske integracije i ministra za nauku i tehnološki razvoj Božidara Đelića, i šefa diplomatije Vuka Jeremića, a s druge strane, na dolazak japanskog zamenika ministra spoljnih poslova Jasutošija Nišimure u Beograd.

Tošio Cunozaki

''Voleli bismo da takve međudržavne posete budu češće u budućnosti", kazao je japanski ambasador.

Srbija ima veliki potencijal za ulaganja

 

Japanski ambasador smatra da Srbija ima veliki potencijal za ulaganja. Razlozi su dobar geografski položaj Balkana i posebno Srbije u regionu, njeni ekonomski odnosi sa drugim državama, kao što su ugovori o slobodnoj trgovini koje ima sa velikim zemljama, kao što je Rusija, kao i izgledi da postane članica Evropske unije.
Srbija ima jeftinu, ali veoma kvalifikovanu radnu snagu, kao i veoma stabilnu političku situaciju, što je sve čini dobrim mestom za ulaganje, ocenio je japanski ambasador.
"Čuo sam da će jedna velika japanska firma elektronike investirati u Svilajncu i nadam se da će to ulaganje biti dobra motivacija za druge kompanije da prate taj primer", izneo je ambasador Cunozaki.


Povod za intervju sa ambasadorom Cunozakijem je nedavni početak realizacije Projekta ranog otkrivanja raka dojke i unapređenja kapaciteta prevencije, za šta je japanska vlada obezbedila 5,8 miliona evra radi kupovine mamografa i druge opreme u 39 zdravstvenih centara u Srbiji.


Ukupna vrednost japanskih donacija Srbiji od kraja 2000. iznosi oko 208 miliona evra. Od toga se 124 miliona evra odnosi na humanitarnu, razvojnu i tehničku pomoć, a 84 miliona evra na otpis duga koji je Srbija imala prema Japanu.


''Pored generalnih principa koji rukovode vladu u Tokiju da pomaže privrede i društva zemalja u razvoju i u tranziciji, poseban razlog zbog koga je Japan davao donacije Srbiji je taj što je narod pretrpeo mnogo od sankcija Ujedinjenih nacija devedesetih godina, dok su u NATO bombardovanjima uništeni infrastruktura i fabrike. Zbog toga je Srbija morala, posle demokratskih promena, mnogo napornije da radi kako bi se ekonomski oporavila'', primetio je japanski ambasador.


Jedan od sektora u kojima je Srbija dobila najveću pomoć Japana je zdravstveni sistem, što je pokazala i pomenuta donacija, koju je ambasador Cunozaki potpisao sa ministrom za zdravstvo Tomicom Milosavljevićem u Beogradu 30. juna.


"To je od izuzetne važnosti za žene u Srbiji, jer je veoma visok broj onih koje imaju tu vrstu raka. Početni stadijum se otkrije u samo 25 odsto slučajeva, dok je u Japanu taj procenat veći od 70 posto", ukazao je ambasador.

Osim u zdravstvu, pomoć Japana bila je uglavnom usmerena u infrastrukturu i obrazovanje, a od ove godine u planu je i pomoć u oblastima zaštite životne sredine, uključujući rukovanje otpadom i usvajanju mera za borbu protiv klimatskih promena, naveo je ambasador.


On istovremeno ističe da je važno oživeti kontakte među građanima dve zemlje u različitim poljima, kroz turizam, kulturne razmene, jer će se time dva naroda bolje upoznati.

2024 © - Vesti online