Amerika nije više glavni igrač: Kad zagusti - kupuje ruski gas
"To je prilično neočekivano"
Prema pisanju dnevnika "Komersant", Sjedinjenim Državama biće isporučena prva serija tečnog prirodnog gasa iz projekta "Jamal", a uzrok tog dogovora je nagli rast cena gasa na istočnoj obali SAD do neverovatnih 6.300 dolara za hiljadu kubnih metara zbog snežne oluje. Tanker treba da stigne u SAD 22. januara, a taj teret je prva uvozna pošiljka koja će doći u Everet još od 2014.g.
Ruski eksperti iz oblasti energetike navode da su Amerikanci zbog "spleta okolnosti" bili primorani da uvezu gas, ali da to neće biti dugoročan trend.
- To je prilično neočekivan dogovor. Zemlja, koja sama proizvodi gas i izvozi ga, iako za sada u ne tako velikim količinama, odjednom započinje uvoz tečnog prirodnog gasa. To je prvi put od 2014. godine da američki terminal Everet uvozi gas iz inostranstva i to nije slučajno. To se dogodilo upravo zbog vremenskih uslova u SAD: bilo je jakih mrazeva i snežnih uragana, što je rezultiralo i značajnim povećanjem potražnje za gasom. Shodno tome, cene su znatno skočile, pa je postalo profitabilno kupovati gas iz drugih zemalja. Ali to ne znači da će to biti dugoročan trend. To znači da ako u SAD budu nekakve krize, onda da, oni mogu kupovati gas na svetskom tržištu - kaže za Sputnjik Sergej Pravosudov, direktor ruskog Instituta za nacionalnu energetiku.
Ko nudi dobru cenu, Amerikanci će kupiti
Analitičari objašnjavaju da je američko tržište liberalno, pa ako neko nudi dobru cenu, Amerikanci će kupiti robu, bez obzira na bilo kakve političke aspekte. Potrebe SAD za gasom su sada veoma velike - snežne oluje i veliki mrazevi su uzrokovali naglo povećanje potražnje, što lokalni proizvođači nisu uspevali da podmire.
Međutim, Aleksej Grivač, zamenik generalnog direktora ruskog Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost, skreće pažnju na to da još nema potvrde da je gas koji će biti isporučen SAD - ruski, kako tvrde mediji. S druge strane, ekspert ističe da je mnogo interesantnije ono što se trenutno dešava na američkom energetskom tržištu.
- Kao prvo, to je samo pretpostavka da je taj gas iz projekta "Jamal". Između ostalog, i nevažno je da li je on ruski ili nije. Njega je mogla da proda ruska kompanija "Jamal SPG", ali nakon toga, kada gas završi u rukama trejdera, on postaje gas "bez državljanstva". Nikog ne interesuje poreklo "plavog goriva" - kaže Grivač i dodaje:
- Čiji god da je taj gas bio, mnogo je interesantnije to šta se desilo na američkom tržištu. Zbog nenormalne hladnoće, ali i zbog nedostatka infrastrukture cena gasa je skočila na preko 6.000 dolara za hiljadu kubika. Poređenja radi, to je kao kada bi sada nafta koštala 500 dolara za barel. To je rezultat zanemarivanja energetske bezbednosti.
Tramp je pretio, ali...
- Ova situacija pokazuje da su sve priče o tome da će SAD postati najveći igrač na tržištu tečnog prirodnog gasa u velikoj meri preuveličane i preterane. Tramp je pretio da će preplaviti Evropu jeftinim gasom i da će je spasiti od ruske zavisnosti, ali, kao što vidimo, oni nisu u stanju ni da obezbede svoje potrošače. Osim toga, tečni prirodni gas ne može biti jeftin. On može da bude ili skup ili veoma skup - zaključio je ekspert.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ranije rekao da je projekat "Jamal SPG" potvrdio status Rusije kao jedne od vodećih energetskih sila na svetu, a početak rada "Jamala" nazvao je važnim korakom za rusku ekonomiju, njenu energetsku granu, kao i za korišćenje arktičkih resursa. On je naglasio i da će pokretanje projekta "Jamal SPG" dati podsticaj razvoju atomskog brodogradilišta i razvoju Severnog morskog puta.
Puštanje u rad proizvodnje tečnog prirodnog gasa na Jamalu zapadni mediji su ocenili kao "dostignuće svetskih razmera" i kao "važan istorijski korak za samu Rusiju".