Sreda 03.01.2018.
11:01
rs.n1info.com

Ćulibrk: Nećemo stići Evropu ni za 500 godina

V. Sekulić
Životni standard u Srbiji nikako da se poboljša, uprkos obećanjima vlasti

Vučić svake godine obećava...

Ova godina dobro je počela za javni sektor čiji su zaposleni od 1. januara dobili povećenja plate za 10 odsto, u državnoj administarciji plate su uvećanje za pet odsto, dok isto povećanje očekuje i penzionere.

Na pitanje da li ćemo naredne godine u ovo doba, razgovarati o ispunjenom ili neispunjenom obećanju, Ćulibrk je rekao: "Sledeće godine ćemo pričati kako će do kraja sledeće godine biti 500 evra, i opet neće biti!"

Podsetio je da je Vučić, koji je tada bio premijer, još u aprilu 2016. najavljivao da će se prosečna plata u Srbiji približiti sumi od 500 evra već krajem 2017. Prosečna zarada u zemlji je u prvih 11 meseci, međutim, bila tek oko 390 evra, ukazuje urednik NIN-a i ističe da su zarade realno povećane za dva odsto, koliko je iznosio i rast BDP-a.

- Ne može plata da raste 25 odsto, a da BDP raste dva do tri odsto, inače kreirate novac koji ne vredi, imaćete inflaciju - upozorio je Ćulibrk, koji smatra i da privatni sektor neće moći da isprati ovogodišnje povećanje plata u javnom sektoru i strajuje da će Srbija ostati jedina evropska zemlja u kojoj su plate u javnom sektoru veće nego u privatnom.

Osvrćući se na procene Svetske banke i MMF-a da će Srbiji sa stopom rasta od dva do tri odsto Srbiji biti potrebno pola veka da dostigne evropski standard, dok bi taj put mogao da se svede na 15 do 20 godina uz stope rasta od pet do šest odsto, Ćulibrk je podsetio da je ovogodišnji rast Srbije od 1,9 odsto najniži u Evropi, i da je lepo gledati u budućnost, ali treba uvideti šta Srbija trenutno realno ima.

- Mi stopu rasta od pet odsto imamo za poslednjih šest godina, kumulativno! Tim tempom da svi ugase sve mašine, ne možemo da ih stignemo za 500 godina - ističe Ćulibrk.

"Rezultati impresivni, životni standard depresivan"

Nivo investicija zapravo govori kakav je u Srbiji privredni ambijent, smatra Ćulibrk, i dodaje da je istraživanje NIN-a pokazalo da strane, moćne kompanije od siromašne Srbije dobijaju subvencije u iznosu od više hiljada evra po radnom mestu, da bi u tim firmama prosečne plate bile ispod 300 evra.

Sumirajući rezultate aranžmana sa MMF-om, urednik NIN-a citirao je koleginicu iz lista "Politika" Anicu Telesković: "Rezultati impresivni, životni standard depresivan".

Srbija, kako kaže, jeste dobila fiskalnu stabilnost u šta, kako kaže, nije verovao pre tri godina, ali je prećutano sve ono što treba da se uradi sa javnim preduzećima u koja se i dalje sliva ogroman državni novac.

- Javnim preduzećima se upravlja tako što se u njihova rukovodstva instaliraju stranački ljudi i kada se podvuče crta, firme za koje je postojalo uverenje u javnosti da vrede više stotina miliona evra, dajemo po principu "samo uzmi i nosi da nam više ne pravi probleme" - ističe Ćulibrk i kao primere navodi Galeniku i Železaru Smederevo.

2024 © - Vesti online