Sreda 03.01.2018.
09:32
Vestionline

Kriminalci okrenuli leđa bitkoinu, našli bolje

pixabay.com
 

Agencija za sprovođenje zakona EU, Europol, podigla je uzbunu pre tri meseca, pišući u izveštaju da "druge kriptovalute poput monera, ethereuma i Zcasha stiču popularnost unutar digitalnog podzemlja".

Online iznuđivači, koji koriste ransomware za zaključavanje žrtvinih računara sve dok ne zaključe plaćanje, počeli su da traže upravo ove kriptovalute. Dana 18. decembra hakeri su napali do 190.000 WordPressovih stranica na sat kako bi ih proizvele monero, prema podacima kompanije Wordfence. 

Za ransomware napade, monero je sada "jedan od favorita, ako ne i omiljena valuta", izjavio je Mat Suiš, osnivač kompanije Comae Technologies u Dubaiju. 

Monero je u poslednja dva meseca 2017. učetvorostručio vrednost na 349 dolara, prema podacima coinmarketcap.com, stavljajući ga među brojne digitalne valute koje su rasle brže od bitkoina, najvrednije digitalne valute na svetu. Bitkoin je otprilike udvostručen u istom razdoblju, pokazuju podaci koje je prikupio Blumberg.

U slučaju monera, kriminalci ga prikupljaju jer bitkoinova osnovna tehnologija može da radi protiv njih. Blockchain, digitalna knjige koja detaljno beleži koje adrese šalju i primaju transakcije, uključujući tačno vreme i iznos - ostavlja veliku količinu podataka koji se mogu koristiti kao dokaz. Povezivanjem adrese s kriminalnim delom, pa pažljivim praćenjem tržišta bitkoina možete videti da sredstva nestaju i ponovno se pojavljuju na drugim mestima. 

Monero, stvoren 2014. godine, značajno se razlikuje. Šifrira adresu primaoca na svoj blockchain i generiše lažne adrese kako bi prikrio pravog pošiljaoca. Takođe prikriva i iznos transakcije. Monero je jedna od mnogih kriptovaluta usmerenih na privatnost, od kojih svaka nudi različite bezbednosne karakteristike.

Njegov glavni konkurent, Zcash - za koji se zna da nema značajne simpatizere među kriminalcima. može da ponudi još bolju zaštitu privatnosti. Umesto stvaranja lažnih adresa za skrivanje pošiljalaca, on šifrira njihovu pravu adresu. To čini nemogućim za identifikovanje pošiljaoca putem traženja korelacija u adresama koje se koriste u multiplim transakcijama kako bi se odredila stvarna.

2024 © - Vesti online