Nova pravila za odlazak u penziju
Decembarski čekovi koji sa povišicom stižu u januaru, već su odštampani, a penzionerima koji su samostalno obavljali delatnost, novac je poslednjeg radnog dana prošle godine i uplaćen. Budžet penzijskog fonda u ovoj godini, najveći je do sada.
- Budžet za ovu godinu je 615 milijardi, 25 milijardi je više u odnosu na prošlu godinu, a odnosi se na povećanje od pet posto - navodi Dragana Kalinović, direktorka PIO fonda.
Ipak, dotacija penzija iz budžeta pala je na 30 odsto, ne tako davno polovina novca stizala je iz državne kase. Naplatom doprinosa u 2017. obezbeđeno je 30 milijardi dinara više nego prethodne godine. Posle januarske povišice prosečna penzija je 25.000 dinara, povećana je za 1.200 dinara, najniža za 680, a najviša penzija za 6.200 dinara.
- Mi smo uveli pravilo koje nije važilo do 2012 godine. Mi se ne zadužujemo da bismo bilo koga zadovoljili. Mi želimo da ono što radimo i zaradimo i raspodelimo. Svi rezultati koje smo radili prošle godine pokazuju da će ova godina biti još bolja i te rezultate svakako će osetiti i penzioneri - navodi Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja.
Među njima i oni koji će u penziju po kriterijumima koji važe od ovog januara, žene će u penziju posle 62. rođendana.
Za šest šest meseci, starosna granica za žene pomeraće se još dva puta, a onda po dva meseca godišnje, sve do 2032. godine, kada će žene kao i muškarci u penziju bez kaznenih poena, ići sa 65 godina. Jedina situacija u kojoj se u punu penziju ide bez obzira na godine je kada neko ima 45 godina staža.
Od ovog januara i za prevremenu penziju ženama je neophodno 38 godina staža i najmanje 56 godina i četiri meseca života. Muškarcima i dalje treba 40 godina staža ali u penziju ne mogu pre 57 rođendana. U starosnu penziju bez kaznenih poena, muškarci i dalje idu posle 65. uz minimalnih 15 godina staža.