Arlov

M. Radeka navodi da je u Karlovačkom vladičanstvu bilo pravoslavnih Arlova i sa slavom Nikoljdan.

U Hrvatskoj, prema popisima sredinom prošlog veka (bez podataka o nacionalnosti i veri), Arlova je bilo u mnogim naseljima odnosno opštinama: Ada (Virovitica), Borovo Selo (Vukovar), Varaždin, Vojnić (Vojišnica), Vrgin Most (kao i u selima Bović, Kozarac, Trstenica, Čemerenica), Gospić, Zagreb, Kutina (Brinjani), Osijek, Petrinja (Donja Mlinoga) i Sisak. Isto tako u Predgradi - Ivanić Destinićki i Šimunci.
 

Arlovići su zabeleženi u opštinama Donji Miholjac (Čret) i Županja (Bošnjani), a Arlići u Zagrebu (uključujući naselje Dubrava). Arlavi su zabeleženi u Belom Manastiru (Popovac), Varaždinu, Zagrebu, Karlovacu, Pregradi (Osredek). Arlani u Pakracu (Gornji Obrijež i Ploštine), Pregradi (Klanečno).


U Zagrebu je zabeležena porodica Arl, a Arlati u Zagrebu (Vrapče) i Rovinju. Postoje i Harlovići - u Jastrebaraskom (Petričko Selo), na Korčuli (Županje Selo i Zakamenje) i Rijeci.


Kako su se Arlovi i slični ranije prezivali, nismo mogli da utvrdimo, ali je ovo prezime, svakako ustaljeno u Bosni, a nastalo od nadimka Arlija, moguće i Arle, a ono od turcizma, prideva arapskog porekla harli, sa značenjima stidan, kao i od reči obrazli - lepo obrazovan, pa vredan, valjan, čestit, ali i silan.

2024 © - Vesti online