I Srbija stala na žulj Americi
Američka ambasadorka u UN Niki Hejli zapretila da će SAD "zapamtiti dan kada su napadnute u Generalnoj skupštini UN samo zato što su ostvarile svoje pravo suverene zemlje", istakavši da nikakvo glasanje u UN neće promeniti američku odluku o Jerusalimu.
Državama koje su glasale za rezoluciju zapretila je i da će im SAD uskratiti finansijsku pomoć, a pretnja je upućena i samoj organizacije UN.
Među 128 država članica koje smatraju da je "nevažeća svaka odluka i akcija koja će izmeniti status, karakter ili demografski sastav Jerusalima", bila je i Republika Srbija. Koliko je to pametan potez s obzirom na to da Srbiju dovodi u nepovoljan položaj kod SAD, još uvek najmoćnije države sveta, ali i kod Izraela, države koja nije priznala Kosovo, za Vesti komentariše bivši šef jugoslovenske diplomatije Živadin Jovanović.
Evropski partneri okrenuli leđa
U rezoluciji se potvrđuje rezolucija SB o Jerusalimu iz 1967. godine u kojoj se zahteva da se konačni status grada na koji polažu pravo i Jevreji i Palestinci mora rešiti u direktnim pregovorima između Izraela i Palestinaca. Za rezoluciju su bili i najveći američki saveznici, Velika Britanija, Nemačka i Francuska.
- Mislim da je ta odluka u interesu Srbije i da predstavlja primer prihvatanja novih trendova u globalnim odnosima koji idu na štetu sila dominacije i koje su na liniji multipolarizacije svetskih odnosa. Mi glasamo kako je pravedno i kako je u interesu novih odnosa u svetu, a to što će Amerika obustaviti svoju pomoć samo će dalje doprineti slabljenju njenog uticaja - uveren je Jovanović.
Glasanje na Ist Riveru koji mnogi ocenjuju kao šamar međunarodne zajednice Trampovoj nepredvidivoj, nedoslednoj i konfrontirajućoj spoljnoj politici, ujedinilo je 128 država sveta koje su glasale za rezoluciju, svega devet je bilo protiv, 35 država uzdržano, dok 21 članica nije glasala, elegantnim rešenjem da ne prisustvuje sednici.
Zanimljivo je da je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik od srpskog člana Predsedništva BiH Mladena Ivanića tražio da predstavnik BiH u UN bude protiv predložene rezolucije koja kritikuje američko priznanje Jerusalima kao glavnog grada Izreale. Ovo je jedna od retkih situacija kada Dodik ima drugačiji stav od zvaničnog Beograda.
- Predsednik RS Dodik verovatno vodi računa o posebnim odnosima koje je razvio sa Izraelom i koje bi hteo da sačuva i u tom kontekstu on razmišlja šta očekuje zvanični Tel Aviv. Odluka da na kraju predstavnik BiH na glasanju bude suzdržan možda je u njihovim uslovima i dobar stav - analizira Jovanović.
Kao i toliko puta ranije, tročlano Predsedništvo BiH imalo je različita stanovišta, ali je ovog puta prevagnuo srpsko-hrvatski dvojac Mladen Ivanić i Dragan Čavić koji je zauzeo stav da BiH treba da bude uzdražana, dok je bošnjački član Predsedništva Bakir Izetbegović tražio da se podrži rezolucija kojom se osuđuje odluka SAD.
Od država u regionu, osim Srbije za rezoluciju koja američku odluku o Jerusalimu proglašava ništavnom, glasali su i Slovenija, Makedonija i Crna Gora, dok su uzdržane bile pomenuta BiH i Hrvatska.