Četvrtak 21.12.2017.
15:38
Vestionline

"Srbija će naplaćivati ono što su do sada Mađari"

EPA/ROMAN PILIPEY
Foto: Ilustracija

- To znači da će naša zemlja naplaćivati takse za isporuku gasa drugima kao zemlja tranzita, što je do sada radila Mađarska - izjavila je urednica magazina "Biznis" Radojka Nikolić.

Govoreći o ekonomskom delu posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Moskvi, Nikolićeva kaže da se najvažniji deo odnosi na potpisivanje sporazuma u vezi sa gasom.

- Srbija je do sada imala sporazume na osnovu kojih smo mogli samo da budemo uvoznik gasa. Sada Srbija postaje i izvoznik gasa, što automatski znači uključenje Srbije u novi gasovod Turski tok - rekla je Nikolićeva.

Podsetila je da bi Turski tok trebalo da uđe u Srbiju iz Bugarske, i da su pre pola godine položene cevi ispod Crnog mora za taj gasovod, čime je počela njegova izgradnja.

Takođe, kaže, pre pola godine, početkom jula, potpisan je sporazum sa Mađarskom da može da bude uvoznica ruskog gasa iz Srbije što je, ocenjuje, za Srbiju veoma značajno, jer je zemlja tranzita gasa. Nikolićeva objašnjava da će takse, koje je do sada naplaćivala Mađarska isporučujući gas Srbiji kao tranzita zemlja, ubuduće naplaćivati Srbija.

- Ali, ne samo što je reč o izvozu gasa za Mađarsku iz Srbije, nego su moguća još najmanje dva kraka. To je izvoz gasa prema Republici Srpskoj i prema Hrvatskoj, a odatle možda i u neke druge evropske zmelje, već zavisi koji je kapacitet gasa - navodi Nikolićeva.

Ističe da je reč o velikoj investiciji, da prvi deo tog gasovoda treba da bude gotov već za tri, četiri meseca, odnosno u martu sledeće godine, dok će se na ceo gasovod Turski tok morati malo da se sačeka.

- Taj deo koji se odnosi na nas, on će biti gotov negde do kraja 2019. kada se i završava dosadašnji sporazum, koji je postojao između Rusije i Ukrajine, i u tom smislu to je velika mogućnost za Srbiju da postane zemlja koja tranzitno realizuje ruski gas prema drugim članicama - kaže Nikolićeva.

Ona napominje da svi aranžmani koje Srbija ima sa Rusijom i koji se odnose na slobodan izvoz i na tranzit gasa važe do 2021. godine od kada će, dodaje, Srbija morati da usaglašava svoje propise sa propisima EU na putu ka članstvu u Uniji.

2024 © - Vesti online