Ponedeljak 18.12.2017.
12:20
Radio Slobodna Evropa

Otići iz Srbije ili ćutati?

Medija centar Beograd
Srbijanka Turajlić

- Kada bih ja danas imala vaše godine, ako bih se rešila da odem odavde to ne bi bilo zato da bih ja živela bolje, već zato da bih živela sigurnije i da bi mi se deca bolje školovala - kaže profesorka Turajlić, centralna figura u filmu njene ćerke Mile "Druga strana svega", koji je proglašen za najbolji dugometražni dokumentarni film 30. Festivala dokumentarnog filma u Amsterdamu.

Mila Turajlić kroz priču o stanu njene porodice, koji je bio podeljen vratima zaključanim 70 godina, priča i istoriju jedne zemlje i, po oceni žirija, "vešto spaja istorijsko i lično".

- Nisam mislila da će i moja generacija proživljavati težinu odluka koju su imali ljudi koje ja pamtim kao studente početkom devedesetih - ostati ili otići iz zemlje - rediteljka Mila Turajlić. 

"Jedan stan postaje metafora i za bivšu Jugoslaviju i za trenutnu političku klimu u tom regionu. U prostoru u kojem prošlost i sadašnjost neprestano stupaju u dijalog mi otkrivamo jedan nadahnjujući lik. Kroz autorkinu kameru upoznajemo njenu majku - prosvećenu ženu koja je život posvetila političkom aktivizmu", navodi se u obrazloženju žirija.

- Ja sam generacija koja je odrastala u devedesetim. Svoje prve studentske dane sam provela u demonstracijama na ulici, to su te šetnje 1996. i 1997. godine, i zaista sam verovala da stiže prilika za ostvarivanje ili drugačije postavljanje društva. Međutim, u filmu se vidi suštinsko razočarenje koji smo svi mi doživeli posmatrajući kako su se dalje stvari odvijale - navodi Mila.

- Mislim da svaka mlada osoba u Srbiji danas ima dilemu, a to je - da li da pokuša da ode negde drugde i da tamo pokuša da gradi život, koji je s jedne strane manje opterećen politikom, a s druge strane u zemlji u kojoj pravna država deluje postavljenije, ili pak ostati ovde odakle potiče i ako će se već negde boriti i zalagati onda to treba raditi u sopstvenoj zemlji - dodaje rediteljka.

Srbijanka Turajlić kaže da se ovo društvo danas nalazi na nizbrdici.

- Naravno sa malim usponima i padovima, ali zapravo sa tendencijom pada još od devedesetih.  Ova zemlja je trenutno potpuno rasturena zemlja. To što mi se saopštava da ja u stvari nisam zaradila nikakvu penziju, evo slušam premijerku Anu Brnabić i ministra finansija Vujovića i ne mogu da verujem da ono što ću ja dobiti kao penziju zavisi od njihove dobre volje. Oni će mi platiti koliko hoće da me plate jer ja to zapravo nisam zaradila kažu oni - ističe Srbijanka Turajlić i dodaje:

- To bi mene jako brinulo. A da ne govorim o potpuno nesuvislim ispadima ministra Vulina, neverovatno je da čovek bude ministar ali kad već to jeste... O predsedniku, bivšem premijeru (Aleksandar Vučić), tu više ne treba govoriti. Ta količina vređanja, nipodaštavanja, bilo kog mislećeg čoveka u ovoj zemlji je nešto što mene odbija od ideje da govorim o njemu. I to je razlog zašto bih ja razmišljala da odem iz ove zemlje - objašnjava Srbijanka Turajlić koji i dalje ne odustaje od aktivizma. Sada je angažovana u Pokretu slobodnih građana.

2024 © - Vesti online