Četvrtak 12.11.2009.
12:00
T. Zečević - Vesti

"Novartis" donosi kineske vakcine?

Kineska vakcina koristi se u 30 zemalja

 Samo dan posle tendera, odnosno nakon što je rečeno da kineska vakcina nema pečat EU, te zato nije mogla da bude uzeta u obzir, "Novartis" je kupio 85 odsto "Zeđiang tianjuan" i najavio da će proširiti tržište kineske vakcine na Evropu i svet.

Ono što Srbiji može da se desi je da joj Švajcarci na koncu pošalju kineski lek po ceni od osam evra, iako je preko "Torlaka" on trebalo da košta četiri, s tim što je "Torlak" u tom slučaju izbačen iz posla, a "Jugohemija" ostaje glavni zastupnik svih vakcina koje dolaze iz "Novartisa". Švajcarci očigledno nemaju ništa protiv vakcine iz Kine, iste one koja srpskim vlastima - nije valjala?


"Novartis" je po skraćenom postupku završio pregovore i državi Kini platio za kupovinu kompanije, a time i aktuelne vakcine, 84,9 miliona evra.

Precizni Švajcarci su taj transfer nazvali "strateškim poslovnim potezom od

Neodgovorna kompanija


Građani Srbije koji sumnjaju u poštenu tendersku proceduru ubeđenja su da "Novartis" neće u dogovorenom roku isporučiti ugovorenu količinu vakcina Srbiji. I za to navode primere Hrvatske i Makedonije, gde u oba slučaja nisu ispoštovani rokovi. Hrvatima čak kasni isporuka i sezonske vakcine, dok Makedonija još nije dobila ni prvu ugovorenu količinu sezonske vakcine.

velikog značaja za dalji razvoj", a spremaju se da u kratkom roku od "Zeđiang tianjuan" naprave lidera u proizvodnji vakcine kako u Kini, tako i u Evropi i svetu.

Sertifikat Evropske zdravstvene organizacije i Evropske agencije za kontrolu lekova u tom slučaju neće biti problem, na čemu su insistirale srpske vlasti.


Direktor Instituta za imunologiju i virusologiju "Torlak" dr Ranko Dakić potvrdio je "Vestima" da je "Novartis" kupio upravo vakcinu koju je "Torlak" nudio tenderskoj komisiji.

- Reč je o istoj kineskoj vakcini i proizvođaču koju je "Torlak" po ceni od 3,87 evra ponudio na tenderu, a koja se odlučila za "Novartisovu" od osam evra. Neću da ulazim u spekulacije hoće li baš ta vakcina sada legalno ući u Srbiju, ali samo pitam kako je moguće da se na tržištu Srbije 50 odsto vakcina prodaju na crno, kada se navodno strogo poštuju zakoni o lekovima? Taj detalj i sve što se događa oko vakcina je srpska sramota - kaže dr Dakić.


TIODOROVIĆ: Ni slučajno!


Predsednik Tenderske komisije Vlade Srbije prof. dr Branislav Tiodorović tvrdi da Švajcarci neće našoj državi davati i vakcine koje je prvobitno ponudio "Torlak".
- Ni slučajno. Moguće je da neko nešto pokuša, ali Agencija za kontrolu lekova Srbije daje poslednju reč. A ona može analizirati i proveravati isključivo vakcinu koju je proizveo "Novartis", a koja se zove "pandermiks" - poručuje dr Tiodorović.

Tražeći odgovor na pitanje može li sada jednom odbačena kineska vakcina zaista biti korišćena u Srbiji, i to po duplo višoj ceni od ponuđene, u Agenciji za kontrolu lekova i medicinske opreme, pozivajući se na domaće i međunarodne propise, tvrde da to nije moguće jer su Švajcarci ponudili svoju vakcinu, ali i zato što je "Novartis" obavezan da preregistruje kupljenu vakcinu po evropskim zakonskim normama, za šta im je potrebno najmanje tri meseca.


Ipak, imunolog dr Todor Jovanović nema dilemu i tvrdi da će se kineska vakcina sigurno naći na našem tržištu, i to preko "Novartisa".


- Kada je profit u pitanju na Zapadu se beskrupulozno gaze sve zakonske norme. To potvrđuje lakrdija baš oko ovih vakcina. Odmah su počeli kriterijumi da se srozavaju, zaboravljeno je na vreme od obavezne tri godine za ispitivanje svake vakcine. Prvo su ti zapadnjaci dozvolili da se klinička ispitivanja svedu na 280, pa na 48 dana. Na kraju prihvatili su vakcine čija su klinička ispitivanja trajala samo 14 dana. A kineska vakcina jedina je koja je ispitivana na više od hiljadu ljudi i zasad je utvrđeno da je bezbedna - kaže dr Jovanović.

2024 © - Vesti online