Ulaskom u EU Srbija se odriče sporazuma sa Rusijom
Ali, tada počinju da važe sporazumi koje je EU potpisala sa trećim zemljama, izjavila je pomoćnica ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Olivera Jocić.
Ona je istakla i da je članstvo u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, uslov za zatvaranje poglavlja 30, objašnjavajući i da je uslov za članstvo u STO promet, a ne gajenje genetski modifikovanih organizama.
Jocić je napomenula da je specifičnost za Srbiju to što ima sporazume o slobodnoj trgovini sa trećim zemljama, odnosno sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom, ima i posebne veze sa Turskom, što EU nema, a čega će morati da se odrekne kada postane punopravna članica evropske porodice, ipak, kako Jocić ističe, to nije "bauk" već naprotiv.
- Korist je mnogo veća od šteta, jer tada možete da koristite druge trgovinske ugovore sa trećim zemljama koje EU ima sa Južnom Korejom, Kanadom - objasnila je Jocić za RTS.
Zahtevi iz Poglavlja 30 nisu specifični samo za Srbiju, niti se to u procesu pristupanja Evropskoj uniji očekuje samo od naše zemlje, kaže ona i dodaje da je neosnovan strah koji se tim povodom pojavljuje u javnosti.
Upitana do kada će se primenjivati sporazum CEFTA, Jocić precizira da će se on takođe primenjivati do članstva u EU.
Srbija mora da dozvoli promet GMO proizvoda
Poglavlje 30 Srbiju takođe obavezuje članstvom u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO), što uslovljava našu zemlju da dozvoli promet GMO proizvoda koji su do sada bili zakonom zabranjeni.
- To je istina, postoje merila za otvaranje i zatvaranje pregovaračkih poglavlja. Ovde se radi o merilu zatvaranja, a to je članstvo u STO. Taj proces smo mi započeli 2005. i bili smo aktivni u procesu do 2010. kada je izmenjen zakon o GMO proizvodima kada je potpuno zabranjen promet tim proizvodima - podsetila je Jocić.
Međutim, objašnjava, pravila STO ne dozvoljavaju eksplicitnu zabranu uvoza ili izvoza bilo kojeg proizvoda, ali postoje uslovi za promet određenih proizvoda.
- Od nas se očekuje da uskladimo propise tako što ćemo iz Zakona da izbacimo eksplicitnu zabranu, ali postoje drugi, sofisticiraniji metodi kojim se otežava promet genetički modifikovanim organizmima, a što je slučaj sa većinom država članica EU - naglašava pomoćnica resornog ministra.
Upitana da li će biti dozvoljeno uzgajanje GMO, Jocić kaže da u kontekstu pristupanja STO nikada od Srbije nije tražio da dozvoli gajenje niti proizvodnju GMO.
Srbija je u Briselu u ponedeljak otvorila dva poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom - poglavlje 6 o kompanijskom pravu i 30 o ekonomskim odnosima sa inostranstvom.