Dobila rak, ostala bez posla
Dok je bila na bolovanju, istekao joj je ugovor o radu, a na birou su joj rekli da nema pravo na nadoknadu za nezaposlene. U vreme njene najveće životne bitke, ostala je bez prihoda.
Između svakodnevnih hemioterapija, Vesna je zabrinuta za svoju egzistenciju. Posle više od 30 godina radnog staža, ona se zbog zakonskih odredbi našla u situaciji da teško bolesna živi bez dinara.
Poslodavac korektan
- Krajem avgusta sam saznala da bolujem od teškog oblika raka grlića materice i narednog meseca otišla na bolovanje jer u ovakvom zdravstvenom stanju nisam sposobna da radim. Krajem novembra mi je istekao ugovor o radu, a poslodavci su me obavestili da više nemaju zakonskog osnova da mi produžavaju ugovor. Oni su mene zaista ispoštovali maksimalno u svim segmentima koji se tiču njih i zaista nemam šta da im zamerim. Nisam se osetila nimalo ugroženo jer sam očekivala nadoknadu Nacionalne službe za zapošljavanje - priča Vesna za "Vesti".
Međutim, kao da bolest nije dovoljno strašna, tada su počeli problemi. Kada je otišla u Nacionalnu službu za zapošljavanje (nekadašnji Biro rada) kako bi ostvarila pravo na neophodno zdravstveno osiguranje, saznala je da na nadoknadu po osnovu nezaposlenosti nema pravo.
Problem je nastao jer je Vesna tokom prethodnih godinu dana svojom voljom prekinula radni odnos kako bi prešla u drugu firmu u kojoj je imala bolje uslove.
A Zakon je jasan, svako lice kome je radni odnos prestao njegovom voljom ili krivicom može da ostvari pravo na novčanu naknadu samo ako nakon prestanka takvog radnog odnosa ponovo ostvari staž osiguranja od 12 meseci neprekidno, ili 18 meseci s prekidima.
Infarkt ekonomija
Vesna je do 2013. godine radila kao knjigovođa, a onda usled ekonomske krize u kojoj se Srbija nalazi ostala bez posla. Te godine doživela je infarkt, nakon čega su joj ugrađena dva stenta. Od tada je menjala poslove i snalazila se kako ume samo da zaradi. Nadala se da je zdravstvenim problemima došao kraj nakon operacije srca, međutim nova bolest je ove godine zakucala na vrata.
Zdravstveno ne pokriva lekove
Zbog toga što je izabrala bolji posao u trenutku kada nije ni sanjala da je iza ćoška čeka rak, sada je bez ičega.
- Trenutno nemam prihode. Nekada se govorilo 'radi pa ćeš imati'. A sada se kaže 'snađi se'. Nemam ni porodicu, živim sama. Zdravstveno osiguranje na koje imam pravo pokriva samo glavne troškove lečenja karcinoma, kao što je operacija i terapija zračenjem, ali dosta lekova moram sama da kupim. Da ne pričam o ostalim troškovima svakodnevnog života. Mogu da se uzdam samo u dobru volju rodbine i prijatelja jer posao ne mogu da tražim u ovakvom stanju. U septembru sam operisana, a još idem na zračenja - priča Vesna koja će naredna dva meseca primati hemioterapiju i nada se da će dobro reagovati na nju.
Penzija jedina nada
Jedina Vesnina nada u ovom trenutku je invalidska penzija. Ona se nada da će lekarska komisija imati razumevanja za delikatnu situaciju u kojoj se našla.
- Imam dovoljno godina radnog staža i karcinom, te preostaje da sakupim dokumentaciju i nadam se da će lekarska komisija odobriti penziju. Koliko će to sve trajati ne znam, ali se nadam da će biti gotovo što pre jer ne mogu se snalaziti još dugo. Najveći mi je problem što sam veoma malaksala i ne osećam se dobro, a moram da idem po šalterima i čekaonicama jer nema ko drugi - kaže Vesna i zaključuje da zakon bolesne ne štiti ni na koji način.
Zakon ne štiti bolesne
U sličnoj situaciji prošle godine našla se Violeta Petrović, radnica niške fabrike južnokorejske kompanije Jura.
Ova samohrana majka je ostala bez posla u vreme lečenja jer joj nije produžen šestomesečni ugovor. Samo su je telefonom obavestili da dođe u fabriku i uzme svoju radnu knjižicu. Nakon velikog pritiska javnosti, ovoj ženi je ipak produžen ugovor.
Tada je gradonačelnik Niša Darko Bulatović držao vanrednu konferenciju za novinare na kojoj je pročitao pismo u kojem kompanija Jura navodi da nisu bili svesni okolnosti i specifičnosti situacije u kojoj se ona nalazi.
- Ipak, bez obzira na postojeća zakonska rešenja, korporacija Jura je rešila da iz moralnih i pre svega humanih razloga reaguje i da u ovom specifičnom slučaju pruži pomoć u okviru svojih mogućnosti time što će Violeti Petrović produžiti ugovor - navodilo se u pismu koje je pročitao prvi čovek Niša.
U martu ove godine Violeta je bila na operaciji masektomije dojke. U maju je obaveštena da ugovor opet neće biti produžen.
- Zakon me opet ne štiti, iako mi predstoji lečenje još najmanje godinu dana - rekla je tada Violeta.
Neka im je Bog u pomoći
Prema trenutnom Zakonu o radu od otkaza uprkos isteku radnog ugovora zaštićene su jedino trudnice i porodilje. To u praksi znači da je poslodavac dužan da produžava ugovor o radu na određeno vreme sve do isteka porodiljskog bolovanja.
Opozicija je nedavno u Skupštini iznela predlog izmene Zakona o radu kojim je bilo predviđeno da se obolelima od karcinoma automatski produžava ugovor o radu bez obzira na to da li je istekao. Međutim, poslanici vladajuće većine to nisu usvojili, kao ni pre dve godine kada je bilo predloženo plaćeno bolovanje za roditelje dece obolele od raka.