Utorak 12.12.2017.
21:11
N. Jokić - Vesti

Mlekom trovali "treći svet"

pixabay.com
Besramno: Salmonela otišla samo "nevažnim" zemljama

Predstavnik za štampu Laktalisa ocenio je da je zaraženo oko 7.000 tona mleka u prahu. Po naredbi ministarstva obustavljena je proizvodnja i izvoz.

Među državama iz kojih je zaraženo mleko povučeno, od evropskih zemalja nalazi se i Srbija uz Rumuniju, Grčku i Gruziju. Od neevropskih zemalja navedene su Kina, Tajvan, Pakistan, Avganistan, Irak, Maroko, Liban, Sudan, Haiti, Kolumbija i Peru.

Koje marke su sporne

Zaraženo mleko za bebe kompanije Laktalis prodaje se sa više naziva. U francuskoj to su Carrefour, Picot, Milumel
. Van Francuske to su marke Amilk Bifido, Babecare, Babdžcare, Damira, Ostricare, Enfastar, Frezdžlac, Gloria, Gromore, Karihome, Maldžatko, Mamdž, Mon petit inovital, Ofmon, Premium Care, Procare, Puleva, Ljuaker Probabt, Sanu, Sanutri, SOG, Stolle, Superior Gronjing Up.

Da je mleko Laktalisa kontaminirano otkriveno je početkom decembra kada je deo proizvoda povučen. Novi slučajevi infekcije, međutim, pojavili su se opet pa je francusko ministarstvo sada odlučilo da naredi opšte povlačenje svih proizvoda. Ministarstvo je savetovalo roditeljima da promene marku mleka za bebe ukoliko su do sada upotrebljavali mleko Laktalisa - inače najvećeg proizvođača u svetu.

Profesor Kristof Delakur iz pariske bolnice Neker, inače predsednik Francuskog udruženja pedijatara, izjavio je da je opšte povlačenje Laktalisovog mleka mera predostrožnosti i ocenio da broj obolele dece nije veliki. On je savetovao roditeljima, čije bebe nisu alergične na kravlje mleko, da u apotekama potraže zamenu i kupe jedan od proizvoda sa liste ministarstva.

- Ukoliko nemate mogućnost da kupite mleko za zamenu, postoji 'kućno' rešenje - prokuvajte mleko koje imate i ostavite ga da se ohladi pre nego što ga date detetu - rekao je poznati francuski pedijatar. Profesor Delakur je dodao da roditelji treba da traže lekarsku pomoć ako beba ima dijareju sa temperaturom, dodajući da je "najvažnije da beba ne dehidrira, odnosno da ne izgubi previše tečnosti".

Francuske zdravstvene vlasti su saopštile da uprava Laktalisa nije preduzela neophodne mere kako bi se izbeglo širenje zaraze salmonelom.

Deset porodica tužilo je Laktalis zbog toga što su ugrozili živote njihove dece. Roditelji ističu da je "neverovatno" da je bilo potrebno nedelju dana da bi se obustavila proizvodnja tipova mleka za koje je utvrđeno da su zaraženi salmonelom. Laktalis je ponovio izvinjenje roditeljima. Kompanija je saopštila da je moguće da je izvor zaraze salmonelom jedan od tornjeva za sušenje mleka u prahu u fabrici na Kraonu na severozapadu Francuske.

2024 © - Vesti online