Sreda 06.12.2017.
03:30
Klix.ba, Vestionline

Saveti za preživljavanje za ljubitelje zimskog planinarenja

pixabay.com
Neophodno je imati i dobru kondiciju za planinarenje

1. Proverite vreme i uslove na putu

Postoji mnogo sajtova na kojima možete da saznate kakvo vas vreme očekuje na planinama i kakvi su uslovi na putu. Potrebno je da se detaljno informišete i o tome koji su planinski prelazi, ali i putanje sigurne za planinarenje (misli se na obeležena područja). U ovo doba godine na planinama je manje ljudi. Mnoge opasnosti vrebaju, kao što su opasnost od klizanja i lavina, pa treba voditi računa o njima i biti oprezni pri izboru putanje.

2. Mudro birajte lokacije planinarenja

Izaberite turu primerenu vašim psihofizičkim sposobnostima. Na planinarenje krenite u ranim jutarnjim satima i krećite se pažljivo. Ne idite u planinu sami i ne odvajate se od grupe. Konsultujte druge planinare o već postojećim stazama i njihovim uslovima.

3. Obavestite druge gde ste otišli

Uvek obavestite nekoga iz vaše blizine gde nameravate da planinarite i kada bi trebalo da se vratite (obavestite ih takođe i kada dođete kući). Odštampajte kartu i obeležite putanju kretanja, a jednu ostavite osobi koju ste prethodno obavestili o "izletu". Ukoliko se odlučite na promenu rute, na vreme informišite tu osobu. Planinarenje sa kolegom je mnogo pametniji izbor u ovo doba godine.

4. Pametno se spakujte

Postoji 10 osnovnih stvari koje bi trebalo da nosite na planinarenje tokom cele godine, one su, međutim, još bitnije kada vreme postaje hladnije i nepredvidivije. To podrazumeva topografsku kartu i kompas (i znanje kako se koriste), dodatnu hranu, odeću, pribor za potpalu vatre, šibice, zaštitu od sunca, džepni nož, prvu pomoć, baterijsku lampu.

Osim navedenih 10 osnovnih stvari, postoji još nekoliko koje bi trebalo imati uz sebe:

Toplija odeća: Spakujte nekoliko komada odeće od vune i prolipropilena (biorazgradivog materijala) i na taj način zaštitite telo od znoja i vlage.

Džepna lampa: Ovaj "alat" je od izuzetne važnosti zimi, kada su dani kraći.

Mnogo dodatne hrane: Kada je hladno, troši se više kalorija, zato je potrebno da ponesete dodatnu hranu, kako biste održavali energiju.

Mnogo dodatne vode: Verovatno nećete biti žedni kao leti, ali veoma je bitno da često pijete vodu i održavate hidrataciju.

Vreća za spavanje: Obavezno ponesite vreću za spavanje ili napravite sklonište ukoliko planirate da prespavate.

Prenosna lopata: Lopata je jedan od najvažnijih zimskih "alata za preživljavanje", kako biste u slučaju veoma hladnih noći mogli da iskopate "jamu u snegu" i da se u nju se zavučete. Osim toga, nemoguće je nekoga spasiti iz lavine bez lopate.

2025 © - Vesti online