Nedelja 03.12.2017.
17:25
Radio Slobodna Evropa

Da li je propalo pomirenje naroda bivše Jugoslavije?

EPA/Fehim Demir
Foto: Ilustracija

"Haški tribunal nije kaznio sve zločince"

- Pitanje je šta podrazumevamo pod pomirenjem. Mislim da je ta reč vrlo često izgovarana u krivom kontekstu i mislim da ona ima smisla samo ukoliko podrazumeva međusobno razumevanje i uvažavanje, a ne neko formalno pomirenje bez stvarnog sadržaja - smatra istoričar Husnija Kamberović, profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu i dodaje:

- Među državama postoji komunikacija, ima i zajedničkih projekata, kao što je izgradnja autoputa Beograd-Sarajevo. Čak i ratni veterani, koji su pre dve decenije međusobno ratovali, danas često nastupaju zajedno i iznose svoja strašna ratna iskustva. Građani država u regionu komuniciraju, posećuju se. Mislim da su danas odnosi među običnim ljudima puno bolji nego što to političke elite pokušavaju da predstave.

- Od lidera u regionu često se može čuti da je Haški tribunal kriv što nije došlo do pomirenja. Njegov cilj uopšte nije bio da pomiri narode. To je trebalo kasnije da dođe kao rezultat haških presuda. On nije kaznio sve, nije kaznio ni većinu zločinaca, ali je poslao poruku da se zločin ne isplati i da će vinovnici biti kažnjeni, bilo da je reč o direktnim počiniocima ili nalogodavcima - kaže Milivoj Bešlin, naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu.

Na pitanje da li je propao projekt pomirenja, Kamberović kaže: 

- Ako pod tim projektom podrazumevamo nešto što će voditi uspostavljanju razumevanja, on ima svoju budućnost. Taj projekt nije propao i nikada neće propasti, ne samo zato što već vidimo neke njegove rezultate, nego pre svega zato što je to nužnost i obaveza koja stoji pred narodima na Balkanu - zaključuje istoričar iz Sarajeva.

2024 © - Vesti online