Vojska SAD i CIA pod lupom zbog zlostavljanja u Avganistanu
Ovo je prvi put da je tužiteljka tog suda, Fatu Bensuda, zatražila istragu protiv Amerikanaca zbog navoda o ratnim zločinima, navodi AP, uz napomenu da SAD nisu članica tog suda, ali da američki državljani mogu da budu optuženi za ratne zločine počinjene u državama koje jesu članice ovog suda.
Američki Stej department saopštio je da analizira Bensudin zahtev za odobrenje istrage, ali je istakao da se protivi mešanju Međunarodnog krivičnog suda u Avganistanu.
- Naš stav je jasan: istraga Međunarodnog krivičnog suda u vezi sa američkim osobljem bila bi potpuno neopravdana i nedopuštena - navodi se u saopštenju Stejt departmenta, u kojem se zaključuje da pokretanje takve istrage neće služiti interesima mira, niti pravde u Avganistanu.
Bensuda namerava da istraži i aktivnosti operativaca CIA u tajnim zatvorima u Avgaistanu i drugim zemljama koje su članice suda.
- Dostupne informacije nam pružaju razumnu osnovu da verujemo da su američko vojno osoblje i operativci CIA počinili dela torture, okrutnog tretmana i vređanja ličnog dostojanstva, silovanja i seksualnog nasilja nad pritvorenicima vezanim za sukob u Avganistanu i na drugim lokacijama, pre svega od 2003. do 2004. - navodi se u sažetku Bensudinog zahteva.
Ona je istakla i da su talibani i njihovi saveznici osumnjičeni za zločine protiv čovečnosti i ratne zločine "u okviru rasprostranjene i sistematske kampanje zastrašivanja, ciljanog ubijanja i otimanja civila" za koje smatraju da podržavaju vladu ili se suprotstavljaju talibanskim pobunjenicima.
S druge strane, avganistanske snage bezbednosti se sumnjiče za učešće u "sistematskom mučenju i okrutnom ponašanju prema pritvorenicima vezanim za sukob u avganistanskim pritvorskim jedinicima uključujući seksualno nasilje", navodi Bensuda.
Uspostavljen 2002, Međunarodni krivični sud je prvi stalni svetski sud za krivično gonjenje zbog ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida, napominje američka agencija.