OEBS: Mediji strani agenti? Neprihvatljivo
Ove nedelje je Ministarstvo pravde SAD zatražilo od kompanija koje rade za "Raša tudej" u SAD da se registruju u skladu sa Zakonom o registrovanju stranih agenata dok je u sredu, kao odgovor, ruska Državna Duma izmenila svoj zakon o masovnim medijima dozvolivši vlastima da pojedine medije nazovu "stranim agentima", navodi se u saopštenju OEBS-a.
Istog dana, više medija povezanih sa SAD, uključujući Glas Amerike i Radio Slobodna Evropa, dobilo je obaveštenje od ruskog Ministarstva pravde o potrebi da se registruju kao "strani agenti".
- Pozivam i SAD i Rusku Federaciju da ponovo razmotre i uzdrže se od zahteva medijskim entitetima da se registruju kao "strani agenti" i da ne preduzimaju dalje korake - istakao je Dezir, izrazivši spremnost da pruži pomoć i SAD i Rusiji da reše ovu situaciju u skladu sa svojim obavezama u pogledu slobode medija.
Dezir je pisao vlastima i SAD i Ruske Federacije upitavši ih za razloge koji stoje iza zahteva da se neke medijske organizacije registruju u skladu sa zakonom o "stranim agentima".
Takođe, postavio je pitanje o posledicama tih zahteva što se tiče sposobnosti dotičnih medija i njihovih novinara da slobodno rade i izveštavaju iz druge zemlje.
Dezir je dodao da će zahtevi o registrovanju u svojstvu "stranih agenata" očigledno nametnuti dodatne administrativne terete dotičnim medijskim organizacijama i stigmatizovati njih i njihove novinare.
Podstio je da su se zemlje učesnice OEBS dobrovoljno obavezale, uključujući putem Helsinškog završnog akta iz 1975, da "im cilj bude olakšavaje slobodnije i šireg širenja informacija svih vrsta, da ohrabruju saradnju na polju informisanja i razmenu informacija s drugim zemljama, kao i da poboljšaju uslove pod kojima novinari iz jedne zemlje obavalju profesiju u drugoj zemlji".
- Nazivanje medijskih entiteta "stranim agentima" je opasna praksa jer može da suzi prostor za slobodu medija - zaključio je Dezir, istakavši da zakon o stranim agentima ne bi trebalo da se odnosi na medije.