"Vesti" u Strazburu: "Crna lista" i ostale bajke
Tri godine posle Luksliksa, posle Svisliksa, Panamaliksa i Bahamliksa, najnovija afera nazvana Rajski papiri još jednom je pokazala da najveće industrijske grupe i banke, kao i slavne ličnosti raznih vrsta, ne samo da ne plaćaju poreze, već da ne plaćajući poreze - uopšte ne krše zakon. Sistem pravnih podešavanja od koga žive prebogati advokati, tako je udešen da zapravo utaja poreza ne predstavlja prekršaj zakona, već predstavlja sistem.
Pročitajte još:
* Novi svetski skandal: "Rajski papiri" razotkrivaju kraljicu Elizabetu, Trampa, Ruse...
Drugim rečima, kad najveće francuske banke ili recimo Mekdonalds u Francuskoj, prijavljuju da su stekle dobit u malom Luksemburgu - to jeste laž, ali formalno ne predstavlja kršenje zakona. Zapadni mediji prenose da bi 12 država moglo da se nađe na toj famoznoj listi. Razna ostrva kao Kajmanska, Bermudska itd. mogla bi da dođu pod udar sankcija EU, ali ne i države članice Unije.
Evropska komisija i zemlje članice EU ne žele da istinski otvore pitanje utaje poreza jer bi morale da odgovore zašto se najveći poreski rajevi nalaze upravo u Uniji. Održavajući "rupe u zakonu" EU omogućava da najbogatiji ne plaćaju poreze, dok ostali stežu kaiš zbog državnih deficita, a prosveta i zdravstvo na primer spadaju na prosjački štap i naređuje im se da budu rentabilni.
Holandija je, na primer, treća po redu destinacija za one koji izbegavaju plaćanje poreza u SAD. Tu je Island, pa Malta, zatim Luksemburg koji živi od prave industrije utaje poreza čiji je ključni graditelj niko drugi do sadašnji predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker. Takođe, tu je i Velika Britanija koja kontroliše ostrvske poreske rajeve.
Kočničari u srcu Evrope
Pravila funkcionisanja EU su takva da odluka o strožoj poreskoj politici može da se donese samo jednoglasno. Eva Žoli, francuska poslanica u EP i nekadašnji francuski istražni sudija, upozorila je juče da zemlje kao Luksemburg, Holandija, Irska, Velika Britanija sa Kajmanskim i Bermudskim ostrvima, već 40 godina sprečavaju da se bilo šta izmeni.
"Mi znamo šta treba da uradimo u zemljama kao što su Luksemburg, Holandija, Irska, Velika Britanija", rekla je ona i predložila da iz rasprave na temu poreza i glasanja o promeni politike - pomenute zemlje budu isključene. Time bi, međutim, bio prekršen Ugovor o funkcionisanju EU skrojen upravo po njihovoj meri.