Bonton: Ko se ko rukuje, a ko ljubi i koliko puta
Ne poznajete li pravila lepog ponašanja u stranoj zemlji, običan poljubac u obraz ili rukovanje s novim prijateljima lako se pretvara u nespretno iskustvo. Mnogi se nađu u situaciji da zabunom, umesto obraza poljube vrat ili zarade preke poglede zbog ulaženja u prostor onih koji nisu navikli na takvo izražavanje bliskosti. U Kini se bolje suzdržati od ljubljenja i prilikom pozdrava pružiti ruku.
Poljupcologija:
Jedan poljubac: Kolumbija, Argentina, Čile, Peru, Filipini, Venezuela
Dva poljupca:
Španjolska, Italija, Grčka, Mađarska, Rumunjska, Sirija
Tri poljupca:
Belgija, Slovenija, Makedonija, Crna Gora, Švajcarska, Srbija, Holandija, Rusija
Kako ne biste nekoga uvredili ili zabunom poljubili u usta, najbolje je pustiti neka domaćin vodi i slediti njegov primer. U Latinskoj Americi uobičajeno se ljubiti i pri prvom susretu, a u Argentini se u obraz ljube i muškarci. Britanci, Nemci, Šveđani su nešto hladniji i zatvoreniji od stanovnika s juga Evrope.
Poruke konobarima s viljuškom i nožem kojih možda niste ni svesni
Zavisno od države, a negde i o gradu, ljubi se jednom, dva, a ponegde čak i osam puta, kao što je slučaj u Avganistanu. Tako se na primer u Sao Paulu ljubi dvaput, a u Rio de Ženeriju jednom. U Egiptu se očekuju dva poljupca, dok su na periferiji uobičajena tri. Slično je i u Iranu, gde brojka varira od jedan do tri...
Parižani to čine dva puta, a u Provansi se tri puta ljubi. Amerikanci se pak rukuju ili grle, a u Nemačkoj je zagrljaj češći nego poljubac u obraz. U većini zemalja se ljubi najprije na desno, ali ne i u Italiji gdje vlada pravilo leve strane.
Da li je to zbog ruža za usne ili straha od zaraze nije poznato, ali u većini zemalja puse se daju "u zrak" pa zaboravite na zvučno cmakanje. Ne znate li kamo s rukama, najbolje ih je nežno položiti na ramena osobe koju pozdravljate.