Vašington pritiska Ukrajinu, rešenje sledi u Beogradu
Umesto toga, američka strana smatra sa administracija petra Porošenka treba da "proba da postigne sporazum“ i dogovori se o principima i elementima“ mogućeg raspoređivanja kontingenta u okviru ruske inicijative o raspređivanju mirotvoraca. Pri tome, on je naveo da smatra poslednju "interesantnom“.
- To je interesantna inicijativa Rusije. Mi smo razgovarali o tome sa Ukrajinom, Francuskom, Nemačkom, kao i sa Rusijom. Želeli smo videti da li se ova inicijativa može dalje razvijati - rekao je Vilker.
Pri tome, on je podsetio da se SAD drže mišljenja da su potrebna šira ovlašćenja za mirotvorce. U Vašingtonu insistiraju da oni budu, ne samo na liniji razdvajanja, već i na rusko-ukrajinskoj granici. Kako navodi Volker, to će postati put za napredak u realizaciji Minskog sporazuma.
- Pokušavamo da vidimo da li se mogu stvoriti uslovi za mirovnu misiju UN da kontroliše teritoriju na istoku Ukrajine. To će omogućiti da se uspostavi poverenje sa obe države i stvore mogućnost za Ukrajinu da napreduje u realizaciji Minskog sporazuma, između ostalog u održavanju izbora što oni sada ne mogu da urade - izjavio je diplomata.
On je rekao i da 13. novembra planiran novi susret sa pomoćnikom predsednika Rusije Vladislavom Surkovim u Beogradu.
- Imao sam dva sastanka sa svojim partnerom Vladislavom Surkovim. On je veoma pametan, ozbiljan pregovarač. Videćemo da li možemo postići napredak. Imaću treći sastanak sa njim u Beogradu 13. novembra - objasnio je specijalni predstavnik Stejt departmenta.
Podsetimo, do nedavo je Volker imao malo drugačije mišljenje o ruskoj rezoluciji o mirovnjacija u Donbasu. Krajem septembra je izjavio da predlog Moskve neće rešiti problem i samo će "podeliti Ukrajinu“.
Po mišljenju jednog broja eksperata, promena u retorici Kurta Volkera je povezana sa time što Vašington počinje da razmišlja trezvenije o situaciji na istoku Ukrajine.
- Promena mišljenja Volkera o tom problemu pokazuje da SAD trezvenije ocenjuju situaciju u Donbasu i stvara se mogućnost konkretnih pregovora sa SAD. Tj. Ukrajina faktički ostaje izvan tih pregovora, jer ako dobro razumemo upravo od Rusije i SAD pre svega zavisi da li će biti usvojena rezolucija SB UN, jer one imaju pravo veta, dok Ukrajina nema čak ni konsultativni glas - smatra ruski ekspert Denis Denisov.