Petak 03.11.2017.
20:11
B. Đokić - Vesti

Šarić na slobodi?

Tanjug (Arhiva)
Proces traje već sedam godina: darko Šarić

Suđenje njegovoj grupi traje već sedam godina, a samom Šariću tri i po godine, od predaje marta 2014. godine, pri čemu postupak nije ni blizu kraja! Samo tokom ove godine suđenje je čak 18 puta odlagano, najčešće zbog izostanaka Šarićevih advokata, a zbog predugog suđenja, što je u suprotnosti sa normama Evropskog suda za ljudska prava, vrlo je moguće da Šarić uskoro izađe iz pritvora i brani se sa slobode!

- Sva ova odlaganja usmerena su samo ka jednoj stvari, a to je da se na kraju ishoduje puštanje Darka Šarića iz pritvora - rekao je tužilac Saša Ivanić pokušavajući da objasni zbog čega se suđenje za međunarodni šverc kokaina stalno odlaže.

I Šarića "nervira" odugovlačenje

Tvrdnji tužioca Saše Ivanića da advokati odbrane odugovlače suđenje usprotivio se sam Darko Šarić. On je u Specijalnom sudu izjavio kako je i "sam iznerviran što se suđenja odlažu, jer jedva čeka da čuje prisluškivane razgovore u kojima se vidi da mu je tužilaštvo pokralo imovinu i dalo je Nebojši Joksoviću, svedoku saradniku u ovom postupku".

Tokom ove godine održano je svega 10 ročišta, a advokat Ljubiša Valjarević za "Vesti" objašnjava da prolongiranje suđenja može da bude veoma problematično.

- Ukoliko se suđenje odugovlači unedogled zaista se time povređuju prava optuženog. Postoji praksa Evropskog suda za ljudska prava prema kojoj pritvor mora da traje što kraće. Da, zaista može da se desi da Šarić bude pušten da se brani sa slobode - objašnjava Valjarević.
On dodaje da je svako, bez obzira na to koliko javnost mislila da je kriv, nevin dok ne bude pravosnažno osuđen.

- Ne znam da li je u slučaju Šarića odbrana svaki put kriva za odlaganje, ali imam iskustva da takođe u Specijalnom sudu tužilaštvo namerno opstruira proces. Glavni problem pravosuđa je mali broj sudija i tužilaca, koji bez valjanih dokaza pokreću postupke protiv koga treba i ne treba. Kada bi na sud izlazili sa samo pripremljenim optužnicama i jakim dokazima, barem 30 posto postupaka se ne bi pokretalo, čime bi se rasteretili sud i tužilaštvo, te ubrzali postupci - dodaje Valjarević.

Sličnost sa Miškovićem

Najbogatiji Srbin uhapšen je 12. decembra 2012. zbog sumnji da je sa saradnicima oštetio putarska preduzeća i budžet Srbije za više od 17 milijardi dinara. Priveden je u svojoj vili, a u pritvoru je proveo duže od sedam meseci. Pušten je da se brani sa slobode nakon što mu je sud odredio jemstvo od 12 miliona evra, koje je uplatio na račun suda, uz obavezu da se javlja policijskoj stanici svakog prvog radnog dana u mesecu. Njegovi advokati su se u međuvremenu žalili na dužinu pritvora, što je usvojio Ustavni sud Srbije i utvrdio da je pridružavanje pritvora Miškoviću bilo protivno Ustavu Srbije i suprotno praksi Evropskog suda za ljudska prava.

Šarić se predao srpskim vlastima 18. marta 2014. godine i od tada je u pritvoru. Pre toga je od početka postupka, u oktobru 2009. godine, bio u bekstvu.

- Pritvor je drastičnija mera u odnosu na zatvor, ali nije obavezna mera. Samim odugovlačenjem suđenja stvara se šteta po okrivljenog, pa Šarić zaista može da se nađe na slobodi. Imamo slučaj Miroslava Miškovića, gde je sud u Strazburu odlučio da je bespotrebno toliko dugo bio u pritvoru. On je mesec dana pre te odluke iz Strazbura pušten iz pritvora, ali i da nije bio bi svakako pušten posle takve odluke. Vrlo lako to može da se desi i u ovom postupku, jer ne znam da li su Šarićevi advokati već žalili Sudu za ljudska prava - objašnjava Valjarević.

2024 © - Vesti online