Borba za Kosovo: Sada Surinam, a pre njih...
Oni koji pažljivije prate političku scenu u Srbiji, verovatno su se setili i jedne objave iz 2011. godine, o tome kako su i dve afričke zemlje spremne na isto.
Podsetimo, mala afrička ostrvska nacija Sao Tome i Principe je prva zemlja za koju se vezuje ideja o tome da se može predomisliti u slučaju priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
Pročitajte još:
* "Do juče su svi prihvatali Kosovo kao nezavisno, a sada..."
Do predomišljanja jeste došlo de fakto, ali ne i de jure, jer pravno gledano ta zemlja nikad i nije priznala Kosovo.
Tokom političkih turbulencija u toj zemlji, koaliciona vlada je donela odluku da prizna nezavisnost Kosova u martu 2012. godine, ali ta odluka nikada nije stupila na snagu, jer nije ratifikovana u parlamentu, koji se tada "mučio" sa kvorumom.
Kosovski zvaničnici tvrde da priznanje stoji, jer je u Prištinu stigla "verbalna nota" o priznanju, ali predsednik Sao Tome i Principe Manuel Pinto je 2013. godine rekao da je odluka bivšeg premijera poništena jer ga "premijer nikada nije konsultovao o njoj", a istakao je i da se vlast od tada promenila.
I nekoliko godina pre dileme o potezima vlasti sa ostrva Sao Tome i Prinsipe, spominjano je povlačenje priznanja Kosova u Africi, ali imena zemalja nisu otkrivana.
Prvo su mediji, tokom samita Pokreta nesvrstanih u Beogradu, objavili da su Oman i Gvineja Bisao povukli odluke o priznanju Kosova, da bi kasnije to bilo demantovano.
Tadašnji šef diplomatije Vuk Jeremić je rekao da te dve zemlje nikada nisu ni priznale Kosovo i da je od njihovih predstavnika dobio potvrde za to, a zatim je rekao da su "dve zemlje iz Pokreta nesvrstanih pokrenule proceduru povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova".
Koje su to zemlje nikada nije objavljeno, a Jeremić je rekao da je o tim procesima obavešten tokom Samita.
Takođe, on je tada rekao i da visoki funkcioner jedne afričke zemlje pod istragom zbog sumnje da je od jednog albanskog biznismena primio mito kako bi priznali Kosovo.