Ronjenje kao hobi: Dubina daje potpunu slobodu
Do sada je ronio u Ciriškom, Grajfenskom, Fefikonskom, Valenskom i Bodenskom jezero u Švajcarskoj, Borskom jezeru u Srbiji i na Jadranu u Rovinju. Najdublje je zaronio 46 metara ispod nadmorske visine, a u bar-komori u mestu Iberlingen u Nemačkoj je testiran na 55 metara dubine.
- Već kao dete sam znao da ću kad-tad zaroniti, ali položio sam za ronioca tek 2009. godine. Čovek treba da zaroni da bi osetio tu potpunu slobodu. Nije teško, recimo, do 40 metara dubine stiže se za šest minuta, ali posle je potrebno oko sat vremena da se izroni zbog barotraume jer krv može da se zapenuši kao šampanjac - kaže kroz osmeh Dragan.
Jednom mu se desilo da je izronio prebrzo.
- Ronilački kompjuter koji prati svako moje ronjenje pokazao je da sam prebrzo izronio i tehnički je trebalo da budem mrtav, ali, na moju sreću, ništa mi nije bilo.
Dragan ističe da uvek zarone najmanje dva ronioca.
- Nikada jedan sam, zato da ako se, ne daj Bože, jednom nešto desi, ovaj drugi može da pomogne, bilo da mu ponudi opremu sa kiseonikom ili da ga na drugi način izvuče iz vode.
On objašnjava da se za ronioca polaže pismeni i usmeni deo, pod strogom kontrolom doktora. Na velikoj dubini kiseonik ima kontraefekte i dolazi do halucinacija, što je veoma opasno po život ronioca. Zato su veoma strogi kriterijumi prilikom polaganja.
- Najviše volim da posmatram život u vodi, ribe, rakove, školjke, pa i zmije, kao i stare olupine koje su za mene najinteresantnije. Jeste da je ovaj sport veoma skup, ali čovek jednom kad to vidi zavoli i dobije želju da istražuje dubine. Druženje sa tom divnom faunom i florom ispod vode se isplati.
Inače, Dragan Nedeljković se bavi i padobranstvom, a želja mu je da se u najskorije vreme vozi i cepelinom.
Ispit za plombe
Prilikom prvog izronjenja sa dubine, osetiš i da li imaš dobre plombe u zubima jer mogu da ispadnu!
Mokra i suva oprema
- Svaki ronilac ima po dva automata za disanje. Glavni je za njega samog, a rezervni je za kolegu ako ima problema. Prilikom učenja na početku kursa, pored ostalog je i obavezna vežba na dubini od 10 do 15 metara, kada mora da se skine cela oprema, pa i maska za disanje i ponovo namesti. Ronim i zimi i leti, imam dve opreme, to su dva različita sistema, mokra oprema je za ronjenje leti, a suva je za zimu - objašnjava Dragan.