Utorak 24.10.2017.
00:30
B. Božin - Vesti

Nemci promenili Zakon o saobraćaju: Kazne veće i deset puta

pixabay.com
Ugasi motor i zovi: Najmanja kazna za telefoniranje je 100 evra

Primera radi, ko u zakrčenom saobraćaju ne napravi prolaz za vozila Hitne pomoći ili policijski auto pod sirenama, do sada je kažnjavan sa 20 evra. To je čista simbolika u odnosu na novi cenovnik koji predviđa 200 evra kazne za one koji ne naprave prolaz na auto-putu ili na nekom od puteva izvan naseljenih mesta! Ako pritom još ometa druge učesnike u saobraćaju, biće kažnjen sa 240 evra i jednim mesecom zabrane vožnje, ako dodatno ugrožava saobraćaj kazna je 280 evra i jedan mesec zabrane, a oni koji u takvim situacijama prouzrokuju materijalnu štetu - sa 320 evra i mesec dana zabrane vožnje!

Bez pokrivenog lica

Iako do sada nije bilo pravila o oblačenju za volanom, nova regulativa predviđa da pri vožnji lice vozača ne sme da bude zabrađeno ni pokriveno. Ko se o to ogluši, moraće da računa sa kaznom od 60 evra. Izuzetak su vozači motora ili drugih vozila koji imaju obavezu nošenja zaštitne kacige.

Za sve puteve u naseljenim mestima principijelno važi: ko odmah ne napravi mesto za spasilačka vozila sa plavim svetlom i sirenom, moraće ubuduće da računa sa kaznom od 240 evra i sa mesec dana zabrane vožnje, dodatno ugrožavanje saobraćaja se sankcioniše sa 280 evra plus mesec dana zabrane, a prouzrokovanje materijalne štete sa 320 evra i mesec dana zabrane.

Pored ovoga i telefoniranje za volanom postaje znatno skuplje, ali i korišćenje drugih elektronskih uređaja kao, na primer, tableta i slično. Osnovna kazna za to je 100 evra, ako se dodatno izazove opasnost 150 evra i mesec dana zabrane, a ako se prouzrokuje materijalna šteta - 200 evra i mesec dana. Telefoniranje mobilnim pri vožnji bicikla se od sada kažnjava sa 55 evra.

Novina je i pravilo da mobilni u autu sme da se koristi tek kada je u potpunosti isključen motor. Zakonodavac je eksplicitno naglasio da to nije slučaj sa vozilima koja imaju automatiku za start i stop. U tom modusu podjednako ne sme da se koristi ni elektronski aparat niti telefon. Od ovog pravila su izuzeti pomoćni uređaji, kao kamera za vožnju unazad ili elektronske naprave koje dopunjuju ili zamenjuju retrovizor.

Ilegalne trke krivična dela

Novina je i to da ilegalne trke kolima više ne spadaju u prekršaje javnog reda, nego potpadaju pod krivične delikte. Učesnicima tih trka, ali i njihovim organizatorima prete novčane kazne i zatvor u trajanju do dve godine.
Ako se u divljim trkama neko povredi ili čak smrtno strada, kazne se kreću i do deset godina zatvora. Osim toga je predviđena zaplena auta i oduzimanje vozačke dozvole za učesnike ilegalnih trka.


 

2024 © - Vesti online