Ponedeljak 09.10.2017.
22:11
D. N. Petrović - Vesti

Kraljev svadbeni dar

D. N. Petrović
Pored kraljevog ćilima: Radenko Joković i Idriz Gicić

Istorijski vredan

- Ćilim se jedno vreme krasio prostorije SPO-a u Novom Pazaru, odakle je pre nekoliko godina misteriozno nestao. Kada sam pomislio da je zauvek izgubljen i da je završio negde u inostranstvu, neki dobri ljudi pomogli su nam da ga pronađemo i sprečimo krađu - kaže Joković i naglašava da se radio o istorijski vrlo vrednom proizvodu.

Staro kumstvo

Roditelji Karađorđa Petrovića potiču iz Petrovog Polja na Pešteru, u Žabrenu su imali kumove Kučeviće koji su kasnije primili islam, ali je kumstvo ostalo. Negovao ga je i Petar Prvi Karađorđević, a kasnije i kralj Aleksandar Karađorđević. U Žabrenu je boravio i sin kneza Pavla Aleksandar Karađorđević koji je nedelju dana bio gost porodice Kučević. Potomci Kučevića kažu da će i dalje čuvati staro kumstovo i da u Žabrenu očekuju i princa Aleksandra.

Izatkana su tri ovakva ćilima, sva tri za kralja Aleksandra Karađorđevića. Sa nekoliko "zlatorogih ovnova", ćilimi su trebali da budu dar porodice Kučević kralju na venčanju. Na dan venčanja dva ćilima uručena su kralju Aleksandru i kraljici Mariji, dugo su bili na spisku njihovih svadbenih poklona, ovaj treći nije ponet u Beograd, jer se jedan od svatova iz porodice Kučević iznenada razboleo, pa nije mogao da ode na svadbu. Bilo je planirano da se ćilim naknadno uruči kraljevskom paru, ali se sve srušilo posle ubistva kralja Aleksandra u Marseju - kaže Joković i objašnjava kako je ćilim uopšte dospeo u njegove ruke.

Dugo je čuvan i skrivan na tavanu jedne kuće u Žabrenu, da su ga komunisti pronašli, a više puta su ga tržili, završio bi u nekom kontejneru, a njegov vlasniku zatvoru. Kada se devedesetih godina pojavio Vuk Drašković koji se založio za rehabilitaciju Karađorđevića i njihov povratak u zemlju, potomci starog Sulejmana Kučevića, kuma porodice Karađorđević, ponudili su mi da preuzmem brigu o ćilimu, što sam i učinio - kaže Joković.

Čuva srpsku krunu

- Ćilim je propadao, smatrali smo da je najbolje da ga Joković, koji su u to vreme jedini u ovom kraju javno podržavao srpsku krunu i Karađorđeviće, preuzme i dalje čuva. Na njemu je da odluči: hoće li ga nekome pokloniti, prodati ili ga negde izložiti - kaže Idriz Gicić, potomak (po majci) porodice Kučević.

Bojim se da bi ćilim ponovo mogao biti meta lopova ili kolekcionara. Najradije bih ga, uz skromnu nadoknadu, dao nekom muzeju ili nekom iz porodice Karađorđević, možda i nekome u dijaspori ko poštuje Karađorđeviće, ali do sada nije bilo zainteresovanih - naglašava Radenko Joković.
Bilo je i kontakata sa nekim od članova porodice Karađorđević koji su se intersovali za ćilim, kontakti su prestali kada je ćilim nestao iz naših prostorija, odnosno kada nam je ukraden. Sada je konačno na sigurnom, moguće je da će se za njega ponovo zainteresovati neko od Karađorđevića - naglašava Joković.

2024 © - Vesti online