Poslanici predložili zakon o "ruskom agresoru", a onda je počela makljaža (VIDEO)
Vrhovna rada je planirala da razmotri nacrte zakona koje je predsednik Petro Porošenko predao na razmatranje i označio kao hitne, ali predstavnici opozicionih stranaka imali su primedbe na dokumente.
Konkretno, oni su zahtevali da se iz zakona o reintegraciji Donbasa povuče spominjanje Minskih sporazuma, zbog čega su blokirali govornicu i predsedništvo Rade. Ostali poslanici pokušali su da ih spreče i u sali je došlo do koškanja, piše Sputnjik.
Predsedavajući Parlamenta Andrej Parubij izjavio je da su lideri poslanički grupa održali sastanak i odlučili da iz zakona uklone tačke koje se odnose na Minske sporazume. Posle toga je govornica trebalo da bude deblokirana.
Pročitajte još:
* Na crnoj listi: EU produžava sankcije Rusima i Ukrajincima
* "Donbas neće proći kao Srpska Krajina"
* Ukrajina izračunala broj žrtava i razočarala se: Ako krenemo vojskom na Donbas...
- Međutim, govornica je i dalje blokirana… U vezi sa situacijom koja se razvila, nastavićemo razmatranje tog zakona, ali danas, u četvrtak, objavljujem da je sednica Vrhovne rade završena - rekao je on.
Sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Oleksandar Turčinov, koji je izlagao nacrt zakona, neuspešno glasanje nazvao je promišljenom provokacijom.
- Nema nikakvog opravdanja za blokiranje govornice i prekid glasanja koje je Rusiju trebalo da označi kao agresora - rekao je on.
Predstavnica ukrajinskog predsednika Petra Porošenka u Radi Irina Lucenko izjavila je za televiziju "112 Ukrajina" da će razmatranje nacrta zakona biti nastavljeno sutra.
Prema njenim rečima, do sada su uspele da govore samo predstavnici tri poslaničke grupe, a predstavnici Bloka Petra Porošenka, Radikalne partije i drugih poslaničkih grupa tek treba da iznesu svoj stav. Predsednik već drži sastanak sa svojom poslaničkom grupom povodom prekinutog glasanja.
Predsednik Ukrajine Petro Porošenko uputio je u Vrhovnu radu nacrt zakona o reintegraciji Donbasa u kojem se Rusija naziva "zemljom-agresorom", koja je "privremeno okupirala" deo ukrajinske teritorije pomoću redovne vojske.
Takođe se tvrdi da je Moskva "podržavala terorizam u Ukrajini". Nacrt zakona predviđa mogućnost uvođenja ratnog stanja na određenim teritorijama na jugoistoku Ukrajine. Osim toga, on daje predsedniku pravo da koristi vojsku u Donbasu.
Kremlj je saopštio da je definisanje Rusije kao "zemlje-agresora" u suprotnosti sa stvarnim stanjem stvari na jugoistoku Ukrajine, gde Rusija nije strana u sukobu.