Petak 06.10.2017.
19:30
N. Jokić - Vesti

Propao pokušaj EK da odradi posao za industriju: Poslanici odbranili Evropljane

EPA/Bernard J. Holzner
Sednica u Strazburu: Glasa Evropski parlament

Štiteći interese krupne industrije, EK bezuspešno je godinama pokušavala da progura "tolerantnu" definiciju hormonskih ometača po kojoj postoji količinska granica od koje počinje njihovo štetno dejstvo.

Nije pomoglo pismo najuglednijih evropskih lekara i naučnika koji su upozorili da su hormonski ometači otrovni bez obzira na količinu i da traženje "granice štetnosti" nema veze sa naukom, već sa profitom.

Većina država članica EU suprotstavljala se definiciji EK sve do jula meseca ove godine. Predstavnik nove francuske vlade tada je napustio prethodni stav svoje zemlje i pod uticajem Nemačke podržao predlog EK.

Glas Francuske bio je dovoljan da jezičak na glasačkoj vagi pretegne na stranu EK. Zemlje, na čelu sa Danskom i Švedskom, ostale su u manjini, pa je tako EK dobila ovlašćenje da predstavi svoj predlog pred Evropskim parlamentom.

Od odeće do kozmetike

Hormonski ometači nalaze se u hiljadama proizvoda od plastike - od plastične ambalaže za hranu do plastičnih igračaka i tzv. vodootporne odeće. Ima ih takođe u kozmetici, UV filterima protiv sunca, u sredstvima za čišćenje, u hrani koja je gajena uz upotrebu pesticida.

Danska ministarka Karolina Skog, ogorčena zbog "izdaje" Francuza, rekla je tada da su doze koje EK navodi kao dozvoljene, zapravo - previsoke. "Traže da se dokaže štetnost, da bi tek onda zabranili hormonske ometače, umesto da se primeni načelo predostrožnosti", rekla je ona.

EK ipak nije uspela da odradi još jedan posao za krupnu industriju. Doživela je potpuni poraz na plenarnom zasedanju u Strazburu jer niko nije glasao za njen predlog: 235 poslanika bilo je protiv, a 70 njih su bili "uzdržani". Moraće sada da pripremi novi predlog. U prošlosti su lobisti uspevali bolje da urade svoj posao i pridobiju poslanike kojima bi izdiktirali šta treba da kažu i glasaju. Danas bi svako ko brani upotrebu hormonskih ometača bio izložen sumnji da je korumpiran, jer je ovo pitanje veoma prisutno u medijima i niko više i ne sumnja da je reč o otrovu.

"Lažni" molekuli

Reč je o sintetičkim molekulima. Kada uđu u organizam bilo preko hrane, bilo preko direktnog dodira s kožom ili udisanjem - ovi molekuli "varaju" organizam koji u njima prepoznaje prirodni hormon estrogen, poznat kao "ženski", iako ga imaju i muškarci. Posledice ovog trovanja su kancerogene bolesti i hormonske smetnje, prerani pubertet kod dece, ženske telesne odlike kod dečaka, kao i smanjena plodnost kod žena i muškaraca.

2024 © - Vesti online