I to se dešava: Pijani biciklista udario samovozeći auto
Budućnost pripada samovozećim automobilima, ali pre toga očekuje nas period tranzicije tokom kojeg će se na putevima istovremeno nalaziti vozila kojima upravljaju ljudi i ona koje u potpunosti kontrolišu kompjuteri.
I dok mnogi sa nepoverenjem gledaju na pojavu automobila sa auto-pilotom na putevima, u saobraćajkama koje su do sada zabeležene, pre svega u SAD gde je prisutno najviše samovozećih test vozila, krivci su gotovo po pravilu vozači od krvi i mesa.
Pročitajte još:
* Obavezno pogledajte, može da vam spasi život!
Među kompanijama čiji se samovozeći prototipovi nalaze na ulicama je i američki gigant General Motors (GM), koji tehnologije auto-pilota testira na svom modelu na struju, Chevroletu Bolt.
Odeljenje GM-a koje razvija i testira ove sisteme, poznato po nazivu Cruise Automation, prijavilo je tokom septembra šest incidenata u kojima su učestvovali Bolt prototipovi. Međutim, kako piše Rojters, sve saobraćajke izazvali su drugi vozači, biciklisti ili pešaci, a na sreću niko od njih nije povređen.
Bilo je tu i bizarnih incidenata, poput onog iz San Franciska u kome je pijani biciklista udario u samovozeći Bolt krećući se jednosmernom ulicom u nedozvoljenom smeru.
S obzirom da se u svakom Boltu, zbog mogućih nepredviđenih okolnosti, tokom testiranja nalazi čovek na mestu vozača, on je na vreme primetio biciklistu i zaustavio automobil, ali biciklista nije uspeo da zakoči pa je udario u test vozilo.
U septembru se dogodio i incident u kome je vozač, čiji sa automobil kretao iza samovozećeg Chevroleta Bolt, udario test vozilo otpozadi dok je razgovarao mobilnim telefonom.
U još jednoj od zabeleženih saobraćajki u proteklom mesecu Dodge Charger je zakačio autonomno vozilo tokom preticanja na nedozvoljenom mestu, a vozač je pobegao sa lica mesta.
Prema rečima portparola GM odeljenja Cruise Automation, u svim saobraćanim nezgodama u 2017. u kojima su učestvovala Chevroletova test vozila, krivica je uvek bila na drugim vozačima, što govori u prilog tvrdnji da je ljudski faktor ipak najslabija karika kada je reč o bezbednosti u saobraćaju.