Atak na Rusiju: NATO hoće "vojni Šengen"
Rusiju treba "obuzdati"
Komandant američke vojske u Evropi, general-pukovnik Ben Hodžiz izjavio je da bi prilikom transporta oružja i vojnog tereta preko granica evropskih zemalja trebalo da na snazi budu posebna pravila koja bi omogućila brže prebacivanje snaga NATO-a. Cilj je, prema njegovim rečima, da "Alijansa bude u mogućnosti da se kreće jednako brzo ili još brže od Oružanih snaga Rusije", kako bi njihov potencijal "obuzdavanja" bio efikasan.
Vojni analitičar Andrej Mlakar za Sputnjik ocenjuje da je Rusija opet iskorišćena samo kao izgovor kako bi NATO ostvario sopstvene ciljeve.
- Pre bismo mogli reći da je gospodin Hodžiz besan zato što su mu Rumuni, inače članovi NATO-a, udarili pečat u pasošu i zato što je morao da prođe carinske formalnosti. Naime, na poslednjim NATO vežbama koje su održane na istoku Evrope uočen je problem, odnosno prepreke na koje su naišle američke i NATO snage u Evropi prilikom prebacivanja tehnike. Ustanovilo se da oklopno-mehanizovane jedinice nisu mogle da se kreću, a pojedini mostovi nisu mogli da podnesu težinu oklopnih vozila koja su transportovana. Carinske formalnosti takođe nisu dovoljno precizirane, pa su vojnici morali da prođu pasošku i carinsku kontrolu, a general Hodžiz koji je putovao u Bugarsku morao je prinudno da sleti na vojni aerodrom u Rumuniji kako bi obavio carinske formalnosti - objašnjava Mlakar.
Ako NATO odluči da napadne Rusiju...
Otuda je, dodaje analitičar, i krenula priča o formiranju jedinstvene šengenske zone koja bi olakšala transport materijala i tehnike na istok Evrope, a ne da bi sprečila transport ruske vojne tehnike. Rusi, napominje analitičar, imaju specijalni dogovor sa baltičkim državama za transport prema oblasti Kaljiningrad i uprkos svim postojećim tenzijama, taj ugovor nikada nije prekinut.
Sličnog stava je i Vladimir Ščerbakov, ekspert časopisa "Nezavisni vojni pregled", koji kaže da ako NATO odluči na napadne Rusiju, postojeće birokratske prepreke za njih neće značiti ništa.
- Međutim, u mirnodopsko vreme NATO u Evropi ima velike probleme sa logistikom. Zamislite ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua koji, kako bi prebacio neku jedinicu iz Moskve u Vladivostok, mora da usaglasi to premeštanje sa svim ruskim regionima kroz koje će proći vojnici. Otprilike u takvim uslovima se nalazi NATO u Evropi - kaže Ščerbakov.
On međutim ne veruje da bi stvaranje "vojnog Šengena" pomoglo Alijansi u "odvraćanju Rusije".
- Rusija ne planira da napadne evropske zemlje, ali poenta je u tome što SAD koriste priču o ukidanju prepreka kako bi napravili "Evropu bez granica" za svoje vojnike - ističe Ščerbakov.