Nedelja 01.10.2017.
20:11
D. DEKIĆ

"Tviter je razbio medijski mrak"

Medija centar Beograd
Dragan Janjić

Da li se zato rasprava preselila na društvene mreže?
- U Srbiji se sve preselilo na internet, što je obrnut proces u odnosu na Sjedinjene Američke Države, gde je predsednik SAD Donald Tramp na Tviteru, pošto su tamošnji mediji stvorili jedan blok protiv njega. Pošto su kod nas vodeći mediji na strani vlasti, jasno je gde je ostao prostor za kritičku reč.

Čuje se da bi vlast mogla da "reguliše internet" upravo zbog te slobode mišljenja.
- Vlast doživljava društvene mreže kao najveću opoziciju, pošto je srpska opozicija slaba i neorganizovana, pa ništa nije nemoguće. Ipak, mislim da do toga neće doći pošto bi to bio "prst u oko" javnosti u Srbiji i međunarodnoj zajednici, odnosno Evropskoj uniji.

Kako ocenjujete zakonsku regulativu o medijskoj sferi?
- Medijski zakoni su relativno dobri, ali nema volje za njihovu primenu, odnosno vlast odbija da ih primenjuje. Sprema se i promena tog zakonodavstva, pa je moguće da će ona podrazumevati da se država delimično vrati u vlasništvo nad medijima. To znači da nije nemoguće da će nova strategija i izmene zakona iz te oblasti vratiti i lošu praksu i stara rešenja.

Mogu li novinari da se izbore za "nezavisnu reč" protestima i akcijama "zamračenja medija i društvenih mreža"?
- Novinari pokušavaju da se protestima izbore za bolji položaj i nezavisnost u radu. Sami ne mogu mnogo da urade, ali ovako skrećemo pažnju na naš problem. Nismo proizvođači struje, već deo društvene scene na kojoj treba da se sučeljavaju mišljenja. Koliko je društvo više za taj dijalog, toliko će se i razlike u stavovima više čuti u medijima, a ne samo na Tviteru.

Nastavljate li borbu?
- Mi ne možemo da donosimo zakone, ali možemo pritiskom na vlast koja ih kreira i usvaja da se izborimo da ta rešenja budu dobra.

2024 © - Vesti online