Sreda 13.09.2017.
23:15
Vestionline

Kinezi spremni da plate do 8.000 dolara za jednog skakavca, evo i zašto

pixabay.com
Skakavci bitan deo kulturne baštine u Kini

Jedan kineski grad je izgradio celu industriju skakavaca samo na osnovu činjenice da ovde žive najveći skakavci u Kini, za koje mnogi kažu da su superiorni. O tome koliko je ovo unosan posao govori i podatak da su Kinezi spremni da izdvoje blizu 8.000 dolara za najbolji primjerak određene vrste. Tradicija borbe skakavaca datira još od Tang dinastije (618 - 904), a kao najbolji za borbu su se pokazali skakavci iz okoline grada Sidian, u provinciji Šandong, koji su poznati po svojoj veličini, ali i agresivnosti.

Uglavnom, svi kineski carevi su naručivali skakvce upravo iz Sidiana, a danas to čine kineski bogataši, kojih je iz dana u dan sve više. Krajem leta i početkom jeseni oko Sidiana počne najezda skakavaca, koji se danonoćno čuju. Stanovnici ovog grada, ali i okolnih sela, znaju da je ovo period kada mogu zaraditi najviše novca. Upravo zato provode sate čekajući noću da uhvate ove insekte, koji su prilično spretni u begu.

Zapravo, procenjuje se da čak 80 odsto stanovnika ovog grada svake godine ide u lov na skakavce, koje kasnije treniraju za borbu. Štaviše, kolika je pomama za skakavcima govori podatak da su u ovo doba godine hoteli puni, jer dolaze Kinezi iz cele zemlje da ih kupe. Skoro svako domaćinstvo u gradu je povezano sa skakavcima, bilo da je reč o nabavci ili organizaciji borbi.

Sidian predstavlja najveće tržište skakavac u Kini, a oni najsposobniji tragači za skakvcima znaju da zarade i do 100.000 juana (15.300 dolara) samo tokom avgusta. Ipak, nije svaki skakavac isti - ima onih koji koštaju svega dolar, pa do onih od nekoliko hiljada dolara. Ove godine farmer iz sela Kaođia je navodno našao najvrednijeg skakavca, kojeg je prodao za 2.300 dolara, mada neki kažu da najviša cena ide i do 8.000 dolara. Prema pisanju kineskih medija, najskuplji primerak je prodat 2014. godine, bio je to skakavac vredan čak 46.000 dolara!

Borbe skakavaca su bile zabranje tokom revolucije, jer su se smatrale buržujskom zabavnom. Međutim, ove borbe predstavljaju pravu kinesku tradiciju i zato su poslednjih godina opet aktuelne.

Čak i stanovnici Sidiana koji tokom godine rade u drugim gradovima obavezno uzimaju odmor u avgustu i provode ga tražeći skakavce. Takođe, u Sidian dolaze i lovci na skakavce čak iz Šangaja, pa tako pored skakavaca, u avgustu je najezda i lovaca iz drugih gradova.

Inače, sastav tla oko Sidiana je takav da ovdje rastu najveći skakavci u Kini. Tokom prethodnih godina ekolozi su ukazivali na opasnost sve manjeg broja skakavaca u Sidianu, ali želja za profitom je, ipak, jača.

2024 © - Vesti online