Sreda 13.09.2017.
01:30
A. Vučićević - Vesti

Turisti vole neobične grobnice: Lusteri od kostiju

wikipedia.org/Pudelek (Marcin Szala)
U gradiću Kutna Hora u Češkoj skeleti žrtava kuge "krase" zidove

Mauzolej Anitkabir u Turskoj je mesto na kome počivaju kosti osnivača turske države Mustafe Kemala Ataturka. U okviru kompleksa, nalazi se Put lavova i bulevar dugačak preko 700m duž kog su postavljeni različiti kipovi lavova koji su simboli turskih plemena koja su se udružila da osnuju državu. Sedlačka kosturnica u Češkoj naizgled je neugledna kapela u u gradiću Kutna Hora. Tu se nalaze kosti na desetine hiljada žrtava kuge. Skeleti u uznemirujućim položajima krase zidove crkve, a od kostiju su napravljeni lusteri i nameštaj.

Spomenik ljubavi

Jedna od najpoznatijih svetskih grobnica, Tadžmahal nastala je u 17. veku. To je jedna od najposećenijih turističkih atrakcija u Indiji. Kada je na porođaju umrla Ardžumand, supruga Šaha Džahana, mogulskog kralja Indije, on je naredio da se u znak sećanja na nju podigne najvelelepniji mauzolej. Okružuju ga vrtovi i fontane, a sama unutrašnjost je puna prelepih duboreza.

Telo Vladimira Iljiča Lenjina nalazi se u samom srcu Moskve, na Crvenom trgu u mauzoleju od mermera naslonjenim na zidove Kremlja. Osmislio ga je sovjetski arhitekta Aleksej Ščusev za jedan dan, a izgradnja je trajala samo tri dana. Lenjinovo telo je balsamovano tajnim rastvorom, a stotinu godina nakon njegove smrti izgleda i dalje netaknuto.

U kulturi starog Egipta zagrobni život zauzima centralno mesto. Piramide u Gizi su vrhunac obožavanja grobova. izgrađene su u 26. veku p. n. e, a u njima se nalaze ostaci mnogih faraona.

Ove veličanstvene grobnice su vekovima bile najveće građevine na svetu. Njugrejndž u Irskoj jedna je od najstarijih grobnica na svetu. Osim što su tu odlagani posmrtni ostaci drevnih irskih plemena, prostorije su postavljene tako da budu u liniji sa sunčevim zracima, zbog čega se smatra da je ova grobnica imala ulogu u duhovnim obredima.

Ćele-kula

I Srbija ima svoju najpoznatiju grobnicu. Iako nije zapravo grobnica, definitivno je najveća građevina kod nas napravljena od posmrtnih ostataka. U njoj su završili delovi leševa ratnika iz Prvog srpskog ustanka koji su poginuli u Bici na Čegru 1809. godine. Kako bi se osvetio Srbima za teške gubitke koje su naneli turskoj vojsci, Huršid-paša, poslat u Srbiju da suzbije pobunu, na ulazu u Niš je sazidao kulu u koju su ugrađene lobanje poginulih srpskih ratnika. Za svaku donetu glavu plaćao je pozamašnu svotu. Ugrađene su 952 lobanje u spoljašnji zid, kako bi narod koji prolazi mogao da vidi kako će proći ako se usprotive turskoj vlasti. Ostaci kule sa 58 lobanja nalaze se u skromnoj kapelu u naselju Trošarina u Nišu.

2024 © - Vesti online